През нощта срещу 10 ноември лидерите на Армения, Азербайджан и Русия подписаха споразумение за прекратяване на боевете за отцепилия се регион Нагорни Карабах. Следите от войната обаче остават. Като стотици забити в земята ракети, някои от които може да не са взривени.
През нощта на 5 ноември, ракета с дебелината на дърво прелита над хълмовете в Нагорни Карабах и се разбива в къща с Степанакерт, неофициалната столица на отцепилия се от Азербайджан регион. Съобщено беше за трима загинали. Това е само един от трагичните случаи след употреба на "Смерч".
Град Барда в Азербайджан беше ударен на 28 октомври от още по-смъртоносен обстрел. Убити са 21 души, сред които и доброволец от Червения полумесец. Този път за изстреляни касетъчни бомби. Но оръжието е същото - реактивната система за залпов огън БМ 30 "Смерч". По целия център на малкия град са разпръснати шрапнели.
"Смерч" е съветска система, която може да изстрелва различни видове ракети. Произведена е за първи път през 1980-те години. Произвежда се и в момента в град Тула, Русия.
След като достатъчно снимки на "Смерч" бяха разпространени от Нагорни Карабах, страховитото оръжие стана символ на конфликта между Армения и Азербайджан.
Много информации от региона съобщават за невзривени ракети, забити в земята. Но според Майлс Хоторн от организацията за почистване от мини "Хало тръст" в повечето случаи ракетите на "Смерч" си работят "по предназначение".
Хоторн каза пред Радио Свободна Европа, че повечето от забитите в земята ракети от "Смерч" са "носачи", с които са изстреляни или касетъчни бомби, или друг вид субмуниции. Той обясни, преди ракетата да удари земята, когато се намира над целта, "носачът" пуска субмунициите и те се разпръсват върху широк периметър. След това опашката на ракетата продължава да лети и се забива в земята. "Това виждате. Това не са невзривени бомби".
Освен модификацията на "Смерч", която разпръсва малки касетъчни бомби, има и такава, при която бойната глава се отделя от тялото на рекатата по време на полет, след което се приземява с парашут. Триметровата ракета се взривява малко над земята и разпръсква унищожително количество шрапнели.
Хюман Райтс Уоч съобщи за поне една използвана подобно бойна глава в Барда. Според Хоторн, подобни парашути са забелязани и преди да бъде обстрелян родилен дом в Степанакерт в края на октомври.
Въпреки че голяма част от стърчащите от земята опашки са безопасни, това не може официално да бъде потвърдено. "Дори само една от 100 да се окаже невзривена, това е сериозен риск", казва Хоторн.
Армения и Азербайджан подписаха примирие. Но ще мине доста време преди стърчащите ракети да бъдат премахнати. Хоторн разказва, че това може да стане като бомбите се овържат с метален кабел и след това се изтеглят с помощта на кран.