Президентът, Конгресът, губернаторите. Какво стана с гласуването в САЩ в последните 50 часа

Your browser doesn’t support HTML5

"Никой няма да ни отнеме демокрацията". Kой е по-близо до Белия дом

Джо Байдън е близо до победа в президентските избори на САЩ, след като официално събра 253 електорски гласа. Неговият противник Доналд Тръмп засега събира 214.

По информация на Асошиейтед прес кандидатът на демократите е победител и в един от ключовите щати Аризона, което би му донесло гласовете на още 11 електори и би го оставило на 6 гласа от общо необходимите 270, за да спечели.

Все още не са преброени гласовете в Пенсилвания (20 електорални гласа), в Невада (6), в Джорджия (16) и в Северна Каролина (15).

Обрат в последните часове

В последните малко повече от 12 часа в няколко от ключовите щати като Мичиган и Уисконсин настъпи обрат - първо Тръмп имаше голяма преднина, но в крайна сметка и двата щата бяха спечелени от Байдън.

Вижте също Изборите в САЩ: Световните медии обявиха Джо Байдън и Камала Харис за победители

Това доведе до завеждане на дела от страна на кампанията на настоящия президент, което световните агенции разчитат като първи стъпки по пътя на оспорването на резултатите и евентуалното им обжалване пред Върховния съд.

Делата бяха заведени в Пенсилвания, Мичиган и Джорджия, а техният мотив е свързан с желанието на Тръмп да се даде по-голям достъп до преброителните пунктове на наблюдатели, които са част от кампанията.

Адвокатите на настоящия президент ще се опитат да въвлекат и Върховния съд в надпреварата за Пенсилвания като повдигнат въпроса дали бюлетините, получени до три дни след изборния ден, трябва да бъдат преброявани.

Преди седмици съдът вече разреши бюлетините пристигнали в щата 3 дни след изборите да бъдат смятани за валидни.

Вижте също Пощальонът с милиони писма. Колко време Америка ще брои бюлетините

Асошиейтед прес напомня, че от месеци Донал Тръмп говори против гласуването по пощата. Така се гласува от десетилетия и не за първи път има кандидат, който да се обяви срещу тази форма на гласуване по време на американските избори. Но заради пандемията дистанционното гласуване беше в пъти по-голямо от обичайното и Тръмп твърди, че това ще доведе до масови измами. Преди седмици той предупреди, че при съмнения от негова страна, ще започне повсеместни дела.

От щаба на Тръмп поискаха и временно спиране на преброяването на гласовете в Мичиган и Пенсилвания, докато не получат “значим”достъп до местата, на които се прави преброяването. Те заявиха също и това, че ще искат повторно преброяване на гласовете в Уисконсин, за което по закон имат право да настояват.

Какво се случва с изборите за Сената, Камарата на представителите и губернаторските места

Въпреки прогнозите за възможна смяна на контрола в Сената в полза на демократите, по данни на световните агенции и избирателните секции в САЩ това няма да се случи. По време на изборите американците трябваше да гласуват за общо 35 места в горната камара на Конгреса.

Вижте също Другите избори в САЩ, които са също толкова важни

По данни на Ню Йорк таймс и Фокс нюз в момента двете партии събират общо по 48 сенатори, заедно с тези, за чиито позиции не се гласува.

Местата, които остава да бъдат разпредели, са 4, а резултатите към момента показват, че 3 от тях – Аляска, Северна Каролина и едно от двете места в Джорджия - вероятно ще отидат при републиканците. Това би им осигурило необходимото мнозинство от 51 сенатори.

Последното място ще се разпредели на т.нар. “специални избори” в Джорджия, където обаче ще се достигне до балотаж, тъй като нито един от кандидатите не е събрал необходимите 50% от гласовете.

В същото време в надпреварата за Камарата на представителите в момента водят демократите, които и досега контролираха тази част на Конгреса. По данни на Си Ен Ен до момента “сини“ са 199 места, докато републиканците имат 188. Няколко други медии предвиждат още по-голяма преднина за демократите. За спечелването на мнозинство е необходимо да бъдат събрани общо 218 места.

По време на изборния ден се проведоха и избори за губернатор в общо 11 щата. В осем от тях победители бяха представители на републиканците, които запазиха контрола си в седем щата и успяха да завоюват Монтана, която досега имаше губернатор демократ.

Как реагират борсите на изборите

Въпреки несигурността около резултатите на стоковите борси от двете страни на Атлантическия океан изборният ден започна с повишаване както на индекса Доу Джонс, така и на Насдак. В деня на изборите борсите затвориха с повишаването и на двата индекса със съответно 1.34% и 3.85%. Индексът на Стандърт енд Пуърс (S&P 500) също завърши деня с повишаване от 2.2%.

По данни на Маркет уоч Насдак и S&P 500 бележат най-добрите си печалби в история след края на изборния ден. Според изданието европейските и американските борси са се съобразили с предупрежденията за продължаването на голямото разделение на властта във Вашингтон и са успели да генерират печалби. Те все пак напомнят за краха на борсите след изборите през 2000 г., когато резултатът между Джордж Буш и Ал Гор беше оспорен и напомнят за това, че е възможен подобен сценарий и за настоящия вот.