Ангели, замъци, самотна лодка на разсъмване. Как изглежда Унгария от птичи поглед

Трите скулптури на върха на гара "Келети" - главният железопътен терминал на Будапеща. Те изобразяват боговете на огъня (вляво) и на водата (вдясно), обградени от жена, която държи пара - комбинация от двата елемента. Парата е била основният източник на енергията за задвижването на влаковете през 1884. Тогава е създадена и скулптурата.

Вили, сгушени на островче в Кависос-то, езеро, разположено южно от Будапеща.
 

Царевични поля обграждат древната църква Сомогивамос, близо до езерото Балатон. Самотните руини са единствените останки от село, за което се твърди, че е било унищожено от османски турци по време на война, бушувала в региона през Средновековието.
 

Църквата "Свети Матияш" се извисява на хълм с гледка към Будапеща. Унгарските крале са короновани в древната каменна църква, която е била сериозно повредена по време на съюзническата обсада на Будапеща през 1945 г. Възстановяването ѝ приключва едва през 80-те години на XX век.

Замъкът Фузер, близо до границата със Словакия, датира от XIII век, но е бил разрушен в голяма степен през XVII век, за да не може да бъде използван като база на бунтовници. В момента тече неговата реставрация.

Женски фигури, хванати за ръце, върху сграда в Сегед. Южният град е известен със своята архитектура в стил ар нуво.

Базиликата Ештергом на брега на река Дунав. Завършена е през 1869 г. и е най-голямата църква в Унгария. От лявата срана на реката е Словакия.

Замъкът Буда сияе на брега на Дунав на здрачаване.

Златна статуя, наречена Ангел-пазител на мира, която държи в ръката си бял гълъб, приветства лодките, завръщащи се в пристанището от езерото Балатон. Статуята е дело на руския скулптор Пьотр Стронски и е поставена през 2012 г.

Турул е гигантска граблива птица от унгарската митология. Тук е кацнала на пиедестал в кралския замък на Будапеща.

Трактор коси тревата в обрасла овощна градина край езерото Балатон.

Синагогата в Сегед е четвъртият по големина еврейски храм в света.

Крайпътен паметник на Свети Венделин, покровител на овчарите, в близост до Сумег в Западна Унгария.

Рибар с моторната си лодка в езерото Балатон в идеално тиха лятна утрин. Езерото е с дължина близо 80 километра, а най-широката му точка е 14 километра, което го прави най-голямото езеро в Централна Европа. То е и едно от най-плитките, затова повечето „плувци“ трябва да влязат стотици метри навътре, за да достигнат до вода с дълбочина до кръста.

Замъкът Болдогко се извисява на върха на скала в североизточна Унгария. Древният замък е построен за защита срещу монголската Златна орда, която тероризира Европа през XIII век.

Бенедиктинското абатство в Панонхалма се намира на върха на западния град Гьор. В манастира, който е построен през 996 година, живеят 50 монаси.

Паметникът на Свободата в Будапеща първоначално е построен в памет на съветските войници, загинали, пробивайки път в Будапеща, по време на обсадата на съюзниците през 1945 г. След унгарската революция от 1989 г., която сваля комунистическите власти в страната, много паметници от комунистическата епоха са премахнати. Само елегантният Паметник на свободата е променен в памет на всички, които са пожертвали живота си за свободата на Унгария.

Базиликата „Свети Ищван“ в Будапеща, кръстена на първия крал на Унгария. Мумифицираната почти 1000-годишна „нетленна“ дясна ръка на Свети Ищван все още е изложена в църквата.

Архангел Гавраил в Будапеща, изобразен с кръст и светата корона на Свети Ищван, първият крал на Унгария. Малкият кръст на върха на короната е имитация на този върху истинската корона, която в момента се съхранява в сградата на парламента.