Столичната полиция е предприела мерки за опазване на обществения ред, обяви на брифинг в неделя заместник-директорът й Антон Златанов. Той призовава да се запази мирен протестът с искане на оставките на правителството на Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев.
"И организатори, и протестиращи да отправят посланията си към управляващи, но в рамките на закона", призова той и добави, че институциите трябва да бъдат оставени да работят.
Повод за изявлението на СДВР е, че на протеста в събота тримата му инициатори - Арман Бабикян, Николай Хаджигенов и Велислав Минеков, които наричат себе си „Отровното трио“ призоваха за гражданско неподчинение от понеделник, 20 юли.
Малко по-късно във Фейсбук се появи и събитие, в което протестиращите са призовани в 7 часа сутринта в понеделник да блокират Народното събрание и съдебните палати в страната. Тримата от „Отровното трио“ не наричат себе си организатори на протестите, а само техни инициатори.
"Нека има протестиращи, но институциите трябва да работят. МВР е деполитизирана структура и следва да запазим реда", коментира Златанов.
В неделя за 11-та поредна вечер в София хиляди излязоха на протест с искане за оставката на управляващите. През уикенда се проведоха десетки демонстрации в Пловдив, Варна, Хасково, Монтана, както и в градове извън страната като Хага, Брюксел, Лондон, Мюнхен, Нюрнберг, където българи се събраха, за да изразят своята подкрепа с протестиращите в България.
Както Бойко Борисов, така и главният прокурор Иван Гешев, казаха, че няма да подават оставки. По-рано тази седмица премиерът беше казал, че иска една среща отсрочка, преди да вземе решение, свързано с оставката. Ставаше дума за срещата на върха в Брюксел, на която се решава бъдещия бюджет на ЕС, както и спасителния пакет за излизане от кризата, причинена от коронавируса. Днес е третият ден на срещата на лидерите, на която присъства и Борисов.
В сряда, той поиска оставката на трима министри от кабинета, а на следващия ден се отказа от това и заяви, че кабинетът ще изкара пълния си мандат. Той изтича през пролетта на 2021 г.
На няколко пъти по време на неделния брифинг Златанов призовава организаторите да заявят плановете си за мероприятия в Столичната община и те да се провеждат в светлата част на денонощието. От СДВР поискаха и предварително да бъдат съобщени местата за протести на полицията.
"Основното е, че гражданите, които трябва да дойдат на протест, не трябва да слушат призиви да се нарушава закона и мира", каза още Златанов.
Той съобщи, че на 10-ия протест в събота е задържан човек с газов пистолет и допълни, че като цяло демонстрацията е била мирна и без нарушения на реда.
Въпреки че в сряда инициаторите на протестите в столицата обявиха краен час 22.00 часа, всяка вечер хора оставаха в района на президентсвото и министерския съвет повече от час след това.
Your browser doesn’t support HTML5
В петък вечер в София бяха задържани общо 7 души, които са били в района на трите вечерни протеста по време на тяхното провеждане. В събота началникът на отдел "Охранителна полиция" в столичната полиция Радослав Стойнев благодари „за отношението и гражданското поведение на участващите в протестите, както и за съдействието, което оказват на полицейските органи за опазването на обществения ред".
Същата вечер в страната се проведоха 3 отделни демонстрации, които след 19 часа се събраха и сформираха шествие, което премина през центъра на София. На брифинга на СДВР в събота Стойнев отбеляза, че два от протестите са били регистрирани предварително, спазвайки Закона за събранията, митингите и манифестациите. Това са били демонстрациите пред Съдебната палата, организирани от гражданските активисти от „Правосъдие за всеки“, които искаха оставката на главния прокурор и протестът на площад Независимост, който искаше оставката на правителството.
Третият протест, който се провеждаше пред президентсвото преди да се съберат трите демонстрации, не е бил предварително заявен в общината, казаха от СДВР. Той беше иницииран от Бабикян, Хаджикенов и Минеков във Фейсбук.
Във вторник вечер бяха задържани 13 души след провокациите по време на протеста в центъра на София, при които група младежи счупиха врата на една от сградите на Народното събрание и замеряха полицаите с бутилки и бомбички.
В четвъртък пред министерски съвет отново имаше опит за провокации, но протестиращите сформираха жива верига между присъстващите футболни фенове и полицията, което доведе до деескалация на напрежението.
До първите демонстрации се стигна, след като на 7 юли на опозиционния политик Христо Иванов от "Демократична България" беше отказан достъп до обществен плаж, близо до имота на почетния член на ДПС Ахмед Доган. Два дни по-късно президентът Румен Радев потвърди, че охранителите в парка "Росенец" са от Националната държавна служба. На следващия ден представители на прокуратурата влязоха в президентството и задържаха двама съветници на държавния глава.
Това доведе до остра обществена реакция и същата вечер (9 юли) се проведе първият протест в София. Оттогава всяка вечер има демонстрации срещу правителството не само в столицата, но и в много градове в страната и в чужбина.
Your browser doesn’t support HTML5