ЕС призова Турция да промени решението си за “Света София”

Върховният представител за външната политика на ЕС Жозеп Борел

Външните министри на ЕС призоваха Турция да се откаже от решението, с което промени статута на храма “Света София” в Истанбул от културен паметник в джамия.

“Заклеймяваме решението на Турция да превърне толкова еблематичен паметник в джамия. Това решение неизбежно ще подхрани недоверието, ще засили разделенията между религиозните общности и ще подкопае усилията ни за диалог и сътрудничество”, заяви върховният представител за външната политика на ЕС Жозеп Борел след срещата на външните министри в Брюксел в понеделник.

Той добави, че между страните членки има “широка подкрепа” за призива към Турция да се откаже от решението си за статута на храма. По-рано подобен апел отправиха и Съединените щати.

В края на миналата седмица турският президент Реджеп Ердоган подписа указ, с който 1500-годишната катедрала, която в средата на 30-те години на ХХ век е обявена за музей, се превръща в действаща джамия.

Външните министри посветиха няколко часа на този въпрос. Това беше първото им заседание на живо в Брюксел, откакто избухна епидемията от коронавирус.

Борел ги определи отношенията с Турция като “неособено добри”. Той беше упълномощен от тях да разработи допълнителни мерки, които “да съответстват предизвикателствата на последните турски действия в Либия и в Източното Средиземноморие”, където Турция търси газ в икономическата зона на Кипър. Мерките ще бъдат обсъждани през август, когато външните министри на ЕС ще се съберат отново, съобщи Борел.

Кипър и други страни настояват за допълнителни санкции към въведените миналата година мерки, с които бяха намалени предприсъединителните фондове за Турция, която е кандидат-член на ЕС, и бяха прекъснати преговорите за сключване на споразумение за авиацията.

В заключенията от срещата на външните министри Турция се описва като “важна държава”, с която ЕС ще развива отношения “в съответствие с ценностите, принципите и интересите си”. Министрите са били единодушни, че действията на Турция в Либия и в Източното Средиземноморие засягат пряко европейските интереси. ЕС призовава Турция да спазва поетите от нея ангажименти по Берлинския процес за намиране на политическо решение за Либия, както и да спазва военното ембарго на ООН, добави Жозеп Борел след заседанието

В статия, публикувана в понеделник в изданието “Политико Европа” турският външен министър Мевлют Чавушоглу заявява, че Анкара не възнамерява да прекрати търсенето на газ край Кипър и определя исканията на Гърция и на Кипър като “максималистични и едностранни”. Мевлютоглу обвинява Франция, че застава на страната на генерал Халифа Хафтар в Либия, и отхвърля критиките, че присъствието ѝ в северна Сирия пречи на намиране на изход от кризата там. Чавушоглу не споменава нищо за църквата “Света София”.