Програмата за законна имиграция в САЩ “Зелена карта” ще бъде преустановена за 60 дни, след като в четвъртък президентът Доналд Тръмп подписа указ за частично спиране на имиграцията в Съединените щати, съобщи Агенция Франс прес
"За да защитим нашите страхотни американски работници, току-що подписах изпълнителна заповед за временно преустановяване на имиграцията в Съединените щати. Това ще гарантира, че безработните американци от всякакъв произход ще бъдат първи за работните места, докато икономиката ни се отвори отново", заяви на редовната си пресконференция Тръмп.
60-дневното прекъсване ще засегне хората, които кандидатстват за постоянно пребиваване или Зелени карти. Сезонните работници ще могат да влизат, за да помогнат за събирането на реколтата. От забраните са освободени и някои кандидатстващи за Зелени карти, като хора, работещи в здравеопазването и близки роднини на американски граждани.
"Без намеса Съединените щати са изправени пред потенциално дългосрочно икономическо възстановяване с трайно висока безработица", се казва в президентския указ. Около 22 милиона американци се присъединиха към редиците на безработните след спирането на част от икономическите дейности в следствие на ограниченията, наложени за забавяне на развитието на епидемията в САЩ.
Новите случаи на коронавирус в Съединените щати за последното денонощие са 1738, като броят им е по-нисък от предишния ден, сочат данните на университета "Джонс Хопкинс". САЩ са най-засегнатата държава в света от COVID-19 с повече от 45 хиляди смъртни случаи и 825 хиляди коронавирусни инфекции.
Над 2,6 милиона души са заразени с коронавируса, почти 1 милион от тях в Европа. 177 хил. са починали.
Американският президент омаловажи прогнозите за връщане на епидемията през есента, като допусна, че дотогава “коронавирус може и да няма”. Тезата се оспорва от специалистите, сред които Антъни Фаучи, най-добрият специалист по инфекциозни болести в страната и ключов съветник на Белия дом.
"Армия от проследяващи" в Ню Йорк
Междувременно губернаторът на щата Ню Йорк Андрю Куомо, обяви началото на програма за издирване на контактите на заразени. Тя ще се осъществява съвместно със съседните щати Кънектикът и Ню Джърси. Амбициозният опит за проследяване на случаите в щата, станал епицентър на кризата в САЩ, ще бъде ръководен от бившия кмет на Ню Йорк Майкъл Блумбърг.
Ще бъде създадена "армия от проследяващи" с хиляди служители. Блумбърг ще подготви програмата, ще разработи обучението на проследяващите и ще направи финансово дарение, заяви Куомо и подчерта, че никога досега не са правени опити за подобно мащабно проследяване. Дарението на бившия кмет Блумбърг ще бъде на стойност най-малко 10 милиона долара, добави помощничката на Куомо Мелиса Де Роса.
Куомо каза, че коронавирусната епидемия показва тенденция към спад. Вече трети ден в щата се регистрират по-малко от 500 смъртни случая дневно. Общо жертвите на пандемията в щата Ню Йорк са над 15 300, една трета от всички в САЩ.
В България заразените с коронавирус вече са над 1000, а смъртните случаи досега са 50.
Ако търсите или предлагате помощ, тук можете да намерите полезна информация. Следете и кои са дарителите, които помагат в борбата с COVID-19.