Забрана, която оцелява само два дни. Така може да се опише опитът на правителството на Нидерландия да ограничи работата на всички 576 кофишопове, продаващи марихуана и хашиш, заради епидемията от коронавирус.
Преди седмица известните в цял свят кафенета бяха затворени заедно с ресторантите, баровете и секс клубовете като мярка срещу събирането на хора на публични места. За разлика от останалите заведения обаче, кофишоповете бързо успяха да се справят с тази извънредна ситуация.
"В 17.30 часа имаше пресконференция на правителството и премиерът Марк Рюте каза, че затварят кофишоповете. В 17.40 часа вече се бяха оформили километрични опашки пред тях. Настана тиха паника. В 18.15 часа всички кофишопове наистина официално затвориха", разказва пред Свободна Европа Гергана Бахчисарайцева, която от години живее и работи в Амстердам.
Това се случва на 15 март, а само два дни по-късно кофишоповете отново са отворени с единственото условие да не пускат клиентите си вътре.
"В момента работят като будки и продават през малко прозорче. Властите прецениха, че за тези ден-два рязко е скочила печалбата на дилърите, рязко е скочило нелегалното предлагане. Освен уличните дилъри, много хора си гледат растения вкъщи, защото официално е разрешено да имаш до пет растения. И тези хора също започнаха да развиват бясна търговия след затварянето на кофишоповете", обяснява причината Гергана.
Между меките и строгите мерки
Нидерландия е една от страните в Европа, които първоначално реагираха с по-меки мерки срещу епидемията от коронавирус. Преди седмица обаче правителството все пак затвори училищата и обществените заведения и ограничи времето, в което възрастните хора могат да пазаруват в големите хипермаркети, тъй като потвърдените случаи на заразени с COVID-19 рязко се увеличиха.
Според официалните данни на Световната здравна организация (СЗО) към 18 март в страната е имало 1705 болни и 43 смъртни случая от коронавирус. Два дни по-късно заразените са 2994, а починалите – 106. Според последните данни, цитирани в неделя вечерта във визуализацията на университета „Джон Хопкинс“, публикувана в „Капитал“, потвърдените в Нидерландия случаи на коронавирус вече са над 4200, а жертвите – 180.
Именно рязкото разпространение на епидемията и първоначалната липса на правителствена реакция карат Гергана Бахчисарайцева да си купи самолетен билет за България на 15 март. Заедно с дъщеря си летят с последния полет на местната авиокомпания „Трансавиа“ от Амстердам до София.
"Следващото нещо, което вдигна напрежението, беше информацията от мои български приятели, които работят в болници, че там липсват предпазни средства като ръкавици, например. Другият фактор, който започна да ме невротизира, беше че въпреки растящия брой на заболелите, купонът дълго време беше на шест. Училищата – отворени, концерти, баровете работят – абсолютно никаква реакция. По-възрастните обаче се затвориха вкъщи и започнаха едни петиции да се подписват с призиви да се вземат мерки и да се затваря страната", споделя Гергана.
Тя разказва, че с разрастването на епидемията в социалните мрежи в Нидерландия започва да расте и общественото недоволство от липсата на адекватни правителствени мерки. Някои родители дори започват да спират децата си от училище, въпреки че са заплашени от глоба от около 3000 евро за това. В крайна сметка правителството премахва глобата, а впоследствие – затваря училищата.
За Гергана Бахчисарайцева това означава, че остава без основната си работа, тъй като е учител в "Българско училище" в Амстердам, а преподава и в местен езиков център. Освен това е филмов преводач, което сега се превръща в основния ѝ източник на доходи. След прибирането си в София, тя и дъщеря ѝ Кати са поставени под задължителна двуседмична карантина и използва това време за работа онлайн.
"Много отдавна не ми се беше случвало да не ми стига времето за нищо друго, тоест – аз не усещам никаква скука. Освен това продължавам да водя онлайн уроци по български език на моите 5-6 ученици – холандци. Там има страшно много смесени двойки и хората искат да учат български, затова водя класове."