Умишленото нарушаване на предписана карантина в условията на въведеното в петък извънредно положение заради пандемията от коронавирус ще се наказва със затвор до 5 години и с глоба от 10 000 до 50 000 лева. Това прие единодушно на две четения парламентът с промени в Закона за здравето и в Наказателния кодекс (НК).
Условието за налагането на тези санкции е да има смъртен случай, какъвто вече беше регистриран по-рано тази седмица – заразена с COVID-19 жена на 66 години почина, след като беше приета в тежко състояние в „Пирогов“.
Междувременно в петък пресцентърът на прокуратурата съобщи, че по разпореждане на главния прокурор Иван Гешев е създаден щаб на негово подчинение. Той ще следи „за спазването на правилата и мерките в условията на извънредно положение по преодоляване на негативните последици от разпространението на заболяването, както и ефективното противодействие, разкриване и разследване на престъпленията в тази връзка“.
Какви са новите наказания в НК?
Промените в Наказателния кодекс бяха внесени от председателката на правната комисия в парламента Анна Александрова и нейни колеги от ГЕРБ, сред които Десислава Атанасова, Красимир Ципов, Димитър Лазаров, Александър Иванов и Мария Илиева.
Депутатите в спешен порядък приеха две нови санкции, по-леката от които предвижда до 3 години затвор и глоба от 1000 до 10 000 лева за всеки, който наруши „правила или мерки, издадени против разпространяването или появяването на заразителна болест по хората“. Досега този текст в НК регламентираше само пробация или глоба от 100 до 300 лева.
Второто, по-тежко наказание, което обаче ще важи в настоящата ситуация, когато вече е обявено извънредно положение и е регистриран смъртен случай заради пандемията от коронавирус, предвижда до 5 години затвор и глоба от 10 000 до 50 000 лева. За да се стигне до такава присъда, прокуратурата ще трябва да докаже пред съда, че обвиняемият умишлено е нарушил предписаната му карантина или друга мярка във връзка с ограничаването на разпространението на COVID-19.
"С така увеличените санкции ще дадем възможност на всички хора да спазват нормативната база"
„Смятаме, че с така увеличените санкции ще дадем възможност на всички хора, включително тези които са заразени, да спазват нормативната база. Да имат отговорността да пазят всички околни, защото смятам, че само така – с отговорно поведение, бихме могли да се справим с тази криза“, аргументира промените Анна Александрова, цитирана от БНР.
Какво ще прави новият щаб към Иван Гешев?
В края на извънредното заседание на Министерския съвет в петък премиерът Бойко Борисов съобщи, че за спазването на мерките по линия на въведеното извънредно положение ще следи МВР в „пълна координация“ с ДАНС и прокуратурата. По думите му държавното обвинение има собствена стратегия срещу хората, които биха опитали да спекулират със ситуацията, за да извлекат печалби.
Малко по-рано от пресцентъра на прокуратурата съобщиха, че Иван Гешев е разпоредил на ръководителите на апелативните прокуратури в страната да взимат на специален надзор „всички досъдебни производства, свързани с нарушаване правилата и мерките в условия на извънредното положение“.
„От министрите на здравеопазването, на вътрешните работи и на икономиката се изисква предоставянето на ежедневни доклади за актуалната обстановка в страната, съобразно компетентността им, както и за взетите мерки по изпълнение на отговорностите им“, ставаше ясно още от съобщението.
Новият щаб към главния прокурор е независим от вече съществуващия национален кризисен щаб, оглавяван от директора на ВМА ген. Венцислав Мутафчийски. От прокуратурата уточниха едиствено, че двете структури ще си взаимодействат и обменят информация.
Кои са членовете на новия щаб, подчинен на Гешев, и има ли вече образувани разследвания за нарушаване на мерките срещу коронавируса, от пресцентъра на прокуратурата категорично отказаха да пояснят пред Свободна Европа.