До средата на другата седмица 95 % от училищата в страната ще преминат на електронно обучение, а децата, които нямат компютри, ще учат чрез консултации с ограничен кръг учители. В ромските махали материалите ще се разнасят на хартия от образователните медиатори – група хора от неправителствения сектор, обучени да помагат за връзката между училището и семейството.
Новините съобщи на брифинг министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
Под “електронно обучение” не се разбира интернет общуване в реално време, а това, че децата ще получават упражнения за самоподготовка, за да не забравят вече наученото. Министърът не изключи, че по-нататък училищата могат да преминат и към дистанционно обучение в реално време. Тази форма на обучение ще изисква активното участие и на родителите. За децата от началните класове ще се излъчват уроци по БНТ, като готовността е това да започне още другата седмица.
Част от учителите, които не могат да се включат в дистанционното обучение, ще бъдат пуснати в платен отпуск
Все още няма яснота по няколко въпроса: дали ще се удължава учебната година, дали ще се съкращават ваканциите и как ще се кандидатства в български или чуждестранен университет.
През тази учебна година българските училища имаха две грипни ваканции, без да броим сегашното спиране на образователния процес до 29 март в рамките на извънредното положение заради коронавируса.