Напрежението между Турция и Гърция продължи да се изостря, след като в сряда турският президент Реджеп Таийп Ердоган призова ЕС и Гърция да спазват правата на бежанците, а гръцката полиция използва сълзотворен газ, за да разпръсне опитващите се да се прехвърлят през границата край Одрин десетки мигранти.
Освен различните политически коментари на ситуацията, мигрантският натиск доведе и до началото на информационна "война". Така например гръцкото външно министерство обяви, че "турските власти водят кампания за дезинформация". Впоследствие Европейската комисия призова медиите за "по-критичен поглед" на новините от гръцко-турската граница, преди те да бъдат публикувани.
До размяната на обвинения между Турция и Гърция се стигна след като от Анкара обяви, че границата със страните от ЕС е отворена и хиляди мигранти се насочиха към Гърция. Събитията разтревожиха европейските лидери, които още не са забравили тежките последици от хаоса около кризата от 2015 г.
Преди да замине за среща с руския президент Владимир Путин, Ердоган призова ЕС, начело с Гърция да се придържат към Конвенцията за правата на човека и да се отнасят с уважение към мигрантите, предаде Анадолската агенция, цитирана от БТА.
От понеделник досега турски медии съобщават или за убити мигранти от гръцката страна, или за прекомерно използване на сила. Всяко подобно съобщение се опровергава от Атина.
В реч пред депутатите от своята партия Ердоган напомни, че Сирия е приела гръцки бежанци, след като страната им е била окупирана от нацистка Германия през Втората световна война. Той показа снимка от вестник, свидетелстваща за приема, който гърците са получили.
"Може едно от децата на тази снимка, едно от гръцките момичета и момчета, на които се раздава храна и облекло, да е дядо или баба на Мицотакис", посочи той, визирайки гръцкия премиер Кириакос Мицотакис.
"Гърците не бива да забравят, че някой ден те също може да изпаднат в нужда от такъв вид съчувствие", каза турският лидер.
В изказването си пред парламентарната група на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) Ердоган заяви още, че досега Турция е похарчила 40 милиарда долара за нуждите на сирийските бежанци и ако се налага, ще изхарчи още толкова.
"Ако европейските страни искат да разрешат този проблем, то те трябва да подкрепят нашите решения за Сирия", добави Ердоган.
"Гръцки кораби опитват да потапят лодки"
Ердоган повтори твърдението си, че гръцките кораби на бреговата охрана се опитват да потапят лодки, превозващи мигранти през Егейско море от турския бряг до Лесбос и други гръцки острови - нещо, което Атина също отрича.
В понеделник турският президент Реджеп Таип Ердоган съобщи по време на брифинг с гостуващия му български премиер Бойко Борисов, че на границата с Гърция има двама убити мигранти. Атина категорично отрича и това.
Междувременно гръцката полиция и армия използваха водно оръдие и сълзотворен газ в сряда срещу стотици мигранти, когато направиха нов опит да преминат границата от Турция в Гърция.
Облаци черен дим се носеха над граничния пункт „Кастаниес“, докато пожарна гасеше тлеещите пламъци, пише Ройтерс. Според агенцията гръцки войници са изстреляли предупредителни изстрели във въздуха. Транспортна машина на гръцката армия, оборудвана с високоговорители, информира мигрантите на арабски и други езици, че границата е затворена.
"Ройтерс": Сълзотворен газ идва от турската страна
„Ройтерс“ цитира свой очевидец, според когото канистри със сълзотворен газ се хвърлят от турската страна на границата към гръцката полиция през телената ограда. Видео показва, че мигранти носят ранен мъж далеч от границата. От информациите не става ясно как е пострадал. Междувременно „Евронюз“ съобщи за един убит, но новината не беше потвърдена от други източници.
Морски кораб, акостирал на пристанището на гръцкия егейски остров Лесбос, ще приеме 508 мигранти, пристигнали след 2 март, след като бъдат идентифицирани, съобщи служител на бреговата охрана. Не каза къде ще ги отведе корабът.
Повече от 10 000 мигранти се опитват да преминат границата, след като Турция миналия четвъртък заяви, че вече няма да спазва споразумението от 2016 г. с Европейския съюз за спиране на незаконните миграционни потоци към Европа в замяна на милиарди евро помощ.
Гърция и ЕС обвиняват Турция, че насочва мигрантите в опит да „изнудва“ Брюксел да предложи повече пари или да подкрепи геополитическите цели на Анкара в конфликта в Сирия.
Председателите на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, на Европейския съвет Шарл Мишел и на Европейския парламент Давид Сасоли бяха на 3 март в Гърция, за да изразят подкрепата на ЕС за гръцките власти. Те одобриха действията на правителството, обявявайки, че гръцката граница е европейска граница и че ЕС е единен в подкрепа на Атина. Фон дер Лайен обяви допълнителна помощ от 700 млн. евро за справяне с настоящата криза.
Европейската комисия съобщи, че анализира дали действията на гръцките власти съответстват на международните стандарти за третиране на мигранти и по-специално дали прекратяването на приемането на заявления за искане за убежище за срок от един месец е в съответствие с Женевската конвенция.
От Комисията посъветваха медиите за по-критичен поглед към съобщенията от гръцко-турската граница и за потвърждаване на новините преди оповестяването им. Става дума най-вече за информация за жертви, разпространявани в социалните мрежи.