Двама италианци са първите европейски жертви на COVID-19

Жена с предпазна маска в Кодоно, един от 10-те града в Северна Италия, където властите призоваха гражданите да не излизат от къщи

Двама италианци са първите европейски жертви на коронавируса COVID-19, след като жена почина в събота в северната провинция Ломбардия. В петък 78-годишен мъж от Падуа, провинция Венето, стана жертва на усложненията от вируса.

По-рано Франция съобщи за една жертва - китайски турист, хоспитализиран със симптомите на вируса.

Над 50 000 души в Ломбардия и Венето са получили указания от властите да стоят вкъщи, а множество обществени сгради, заведения и училища са затворени в най-засегнатите райони около Милано и Падуа, съобщава “Франс 24”. За седмица са отменени карнавалите, спортните събития и църковните меси.

Улиците в 10 италиански града са пусти, а електронни табели съобщават, че публичните места са затворени, след като през последните дни множество нови случаи бяха регистрирани в региона.

“Коронавирус: Населението е призовано до остане вкъщи като предпазна мярка”, пише пред кметството в Казалпустерлено, провинция Ломбардия.

Информационното табло пред кметството в Казалпустерлено, което предупреждава гражданите да си останат вкъщи

Италианският здравен министър Роберто Сперанца увери, че властите се опитват да установят контактите на заразените, за да изследват всички, като потенциални носители.

Първият затворен град е Кодоно с население от 15 хил. жители, където има трима заразени, включително 38-годишен мъж и бременната му в осмия месец съпруга. Мъжът се намира в тежко състояние в интензивното отделение на болница, като италианските медии съобщават, че той вечерял с приятел, посетил Китай през януари, но тестовете му са отрицателни. Не е ясно как мъжът се е заразил и властите проверяват колегите му в завода, в който работи. Три други случая на вируса са поставени в изолация в болница в Рим.

В петък италианските власти съобщиха за 16 нови заболели в Ломбардия и още двама във Венето, с което общият брой на носителите в Италия достигна 51.

За момента не се налага затваряне на Шенгенското безвизово пространство, коментира италианският премиер Джузепе Конте в Брюксел в петък. Засегнатите италиански провинции граничат с Австрия, Словения и Швейцария. Трите държави не са съобщили за случаи на заразяване в Европейския център за превенция и контрол на болестите, който обобщава информацията за Европа.

Генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Аданом Гебрейесус предупреди, че ако разпространението на вируса извън Китай не бъде бързо овладяно, последствита ще бъдат изключително тежки. Времето, в което ще може да се овладее разпространението на епидемията от новия коронавирус, все повече намалява, заяви Гебрейесус, цитиран от Ройтерс и Франс прес.

Междувременно властите в Южна Корея съобщиха в събота за двукратно увеличаване на заразените с COVID-19. За последното денонощие броят им е достигнал 433-ма, като в петък се съобщаваше за 204 заразени. Повечето от новите случаи се проследяват до 61-годишна жена, присъствала на религиозна служба в Даегу.

В Китай броят на жертвите на вируса достигна 2345, над 76 000 са инфектирани. В Европа се съобщава за 59 случая, с най-много засегнати в Италия, Германия и Франция.

Главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев съобщи, че в България пристигат дневно по 10-20 души от Китай и всички се поставят под наблюдение. Ако проявяват признаци на заразяване, се хоспитализират и тестуват.

"Истината е, че и към момента не знаем всичко за този вирус. Има неща, които ни притесняват. Първоначалните данни за сравнително по-трудно предаване на вируса се потвърдиха, но има и случаи на необяснимо бързо предаване. Не знаем и кой все още е основният източник на заболяването", каза Кунчев, цитиран от БТА.