„Вчера чух, че има всеобща подкрепа от политическите сили. За мен това не означава нищо, за мен е важно политиците да променят законодателството, ако трябва Конституцията, така, че да даде възможност на прокуратурата да си свърши работата и да има възмездие за хората, които откраднаха активите на българските граждани.“ Това заяви в четвъртък главният прокурор Иван Гешев по време на проверка в ТЕЦ „Бобов дол“, на която присъстваха още вътрешният министър Младен Маринов и екоминистърът Емил Димитров.
Изказването на Гешев дойде по повод назначената от него проверка на всички приватизационни сделки в последните 30 години. Тя бе приветствана от управляващата коалиция, която дори заяви, че е в готовност да подкрепи и евентуални законови поправки за отпадане на давността на престъпленията, свързани с приватизационни сделки.
Както Свободна Европа вече писа, премиерът Бойко Борисов още през 2017 г. прати на тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров доклад на ДАНС, свързан с периода от приватизационните сделки. По темата от най-високото място в прокуратурата има подобна активност още от времето на Никола Филчев.
През 2017 г. ГЕРБ дори предложи конституционни промени, които да премахнат давността за престъпления при приватизационни сделки в периода 1992-2017. Тогава идеята беше подкрепена от ДПС и беше представена лично от тогавашния председател на правната комисия в парламента и настоящ правосъден министър Данаил Кирилов, но впоследствие управляващите така и не я реализираха.
По повод назначената проверка няколко анализатори коментираха пред Свободна Европа, че акцията на прокуратурата и ДАНС е слабо вероятно да има юридически успех, но тя ще се хареса на обществото.
В Бобов дол главният прокурор каза също, че проверката на местния ТЕЦ е свързана с „голямата обществена значимост на проблема и възможните неблагоприятни последици за живота и здравето на хората“. Той обяви, че са налични данни, според които се горят материали, които не са пригодени за този тип дейност.
„По-лесно е да караш "Майбах", да имаш яхти, отколкото да вкараш средствата в привеждането на инсталациите на ТЕЦ-а в необходимите норми. Ще се прави проверка какво се гори, ако трябва няколко пъти на вечер“, каза Гешев, като добави, че ще бъдат направени проверки още и на ТЕЦ-овете „Брикел“, „Сливен“ и „Перник“, които заедно с „Бобов дол“ са свързани с бизнесмена Христо Ковачки.
По-рано през деня Върховната административна прокуратура възложи на министъра на околната среда и водите Емил Димитров незабавна проверка за нерегламентирано изгаряне на отпадъци, внесени от страни от Европейския съюз. Неин обект са именно свързаните с Ковачки ТЕЦ „Бобов дол“, ТЕЦ „Брикел“, ТЕЦ „Сливен“ и ТЕЦ „Перник“.