Родното село на президента на Таджикистан Емомали Рахмон скоро ще стане областен център. За целта вече е започало мащабно строителство на сгради, които да приемат регионалните клонове на държавните институции, съобщава таджикската служба на Радио Свободна Европа.
Дангара е все още село, когато Рахмон се ражда през 1952 г. Днес отдавна вече е град с малко над 20 хиляди души население. Той е родното място не само на президента Рахмон, но и на първия вицепремиер Асадулло Гуломов, както и на още редица министри и депутати в Таджикистан. Хора от региона са начело на вътрешното и военното министерство, агенцията за национална сигурност, граничната полиция, комитета за телевизия и радио.
Дангара е първото работно място на президента - от 1976 той 1988 г. той е председател на Обединения комитет на Трудово кооперативните земеделски стопанства (ТКЗС) в Дангарски район на Кулобска област.
В последните десетина години няколко пъти се появява информация, че Рахмон отново смята да работи в Дангара - като обяви града за столица. Засега обаче президентският дворец остава в Душанбе, но в Дангара започва строителството на ново летище, довършва се отклонение на една от главните жп линии в Таджикистан, ремонтират се улици.
Градът може да не е станал още столица, но първо ще стане областен център и това е потвърдено от местни официални лица, съобщава таджикската служба на Радио Свободна Европа.
Губернаторът на провинция Хатлон обяви, че няколко "фирми и организации" са натоварени с превръщането на градчето в голям административен център.
"Няколко проекта вече се изпълняват, но няма да ги завършим тази или следващата година", каза губернаторът Курбон Хакимзода.
Деканът на факултета по Архитектура и развитие на университета в Дангара Шукрула Бахтьор също потвърди, че има план за "мащабна урбанизация", който обаче още не е изцяло одобрен. Планът предвижда и строителството на Дворец на културата.
Засега не е ясно дали Дангара ще замени Хатлон като областен център или областта ще бъде разделена на две.
Новината за светлото бъдеще пред Дангара не е новина в Таджикистан. Авторитарното управление на Рахмон отдавна демонстрира специално отношение към родното място на президента.
През 2012 г. е открит Държавният университет на Дангара. Нито едно друго висше учебно заведение в страната не се намира в толкова малък град. През 2016 г. е открит Хатлонски медицински университет в Дангара, едно от двете места за подготовка на лекари в Таджикистан. Преди това правителството закрива медицинския университет във втория по големина град след Душанбе, Ходжент.
През 2010 г. Емомали Рахмон посреща в Дангара своя туркменски колега Гурбангули Бердимухамедов. В града е открит и нов стадион с 10 хиляди места - което е половината население.
Сред реализираните проекти в последните години са комплекс от текстилни фабрики, петролна рафинерия, фабрика за цимент.
Туркменистан е бедна страна, която разчита основно на постъпления от работещите в Русия емигранти, както и на износа на ток от водни централи. Страната е критикувана за липсата на демокрация, нарушаване на човешките права и масовата корупция.