Заместник помощник държавният секретар на САЩ по европейските и евразийските въпроси Матю Палмър обсъди в София ускоряването на евроатлантическата интеграция на страните от Западните Балкани. Той се срещна с премиера Бойко Борисов и министъра на външните работи Екатерина Захариева.
„Екатерина Захариева и Матю Палмър са изразили разочарование от липсата на решение на Европейския съвет за начало на преговори за членство в ЕС на Република Северна Македония и Република Албания. Двамата са били на едно мнение, че такова решение е необходимо колкото се може по-бързо в рамките на Хърватското председателство на Съвета на ЕС“, се казва в съобщението от външното министерство.
Хърватия е председател на ЕС до края на юни 2020 г. В края на миналата година еврокомисарят по разширянането Оливер Вархели сподели, че е оптимист за начало на преговорите за членство със Северна Македония и Албания в рамките на хърватското председателство.
Двете страни очакваха да получат дата за начало на преговорите още през октомври 2019 г. Тогава това решение беше блокирано по искане на Франция, Дания и Нидерландия. Специалният пратеник на Вашингтон за Западните Балкани Матю Палмър определи това като „историческа грешка“, която изпраща „лошо послание“ за региона.
В София Палмър и Захариева са се обединили, че „Европейският съюз трябва да покаже по-голяма ангажираност в страните от Западните Балкани, за да стимулира тяхната евроатлантическа интеграция“.
Темата е била основна и на срещата на Матю Палмър с Бойко Борисов.
"Надеждната перспектива за присъединяването им (страните от Западните Балкани) към ЕС и НАТО остава ключов двигател за положителна трансформация в региона", е заявил Борисов. Той е добавил, че интеграцията на Западните Балкани следва да продължи да е основана на собствените им заслуги в изпълнението на критериите при върховенството на закона, борбата с корупцията, свободата на медиите и правата на малцинствата, се казва в съобщението от Министерския съвет.
В края на миналата седмица Европейската комисия представи нови правила за разширяване на ЕС, които трябва да бъдат одобрени от Европейския парламент.