Тези войници са част от 13-те хиляди американци, изпратени в руския Далечен север и Източен Сибир през 1918 г., за да се бият едновременно и срещу, и рамо до рамо с руснаците. Това е един от най-странните конфликти в историята.
Американски войници (вляво) маршируват пред погледите на бойците от Бялата гвардия.
Американски войник позира за снимка по време на товаренето на кораб с провизии, който тръгва за Русия през 1918 г.
След като болшевиките на Владимир Илич Ленин завземат властта в Русия през 1917 г. с обещанието за "Мир, земя, хляб", страната формално излиза от Първата световна война. След като руските оръдия заглъхват, Германия и нейните съюзници прехвърлят стотици хиляди войници от Източния фронт и ги насочват срещу изтощените Съюзнически сили във Франция и Белгия.
Британският премиер Дейвид Лойд Джордж изказва опасения, че това може да се превърне в "трагедия" за Съюзниците. Великобритания и Франция започват да планират как да "възстановят" фронта на изток, вероятно като влязат във връзка с изоставен чехословашки контингент насред Русия и така да прекратят революцията.
В това време огромни количества американски военни доставки стоят неизползвани и неохранявани в Русия. Опасността е да бъдат превзети от германските сили.
През лятото на 1918 г. президентът на САЩ Удроу Уилсън, под натиска на Великобритания и Франция, се съгласява да изпрати американски войски в Русия. Казва, че му избила "кървава път" докато взима това решение.
Американски войници пристигат в Архангелск през септември 1918 г.
Уилсън обявява, че целта на американските войски е да охраняват доставките и да помагат на чехословашкия контингент, изоставен насред гражданската война в Русия. Президентът на САЩ се противопоставя на по-голяма военна намеса.
Съюзнически военен лагер на пристанището в Мурманск.
Американски войници на руски пазар.
Повечето от войниците са от Мичиган. Американското военно командване преценява, че хората от този щат до границата с Канада по-лесно ще свикнат със суровите зимни условия в Русия.
Американски войник претърсва гората за болшевишки войници.
Уилсън не желае да заема страна в гражданската война между болшевиките и белогвардейците, както се наричат войниците, противници на Ленин. В края на краищата, американските войски веднага са хвърлени в битка от командващите ги на място британски офицери.
Убит болшевик, който се опитал да нападне американски пост в Далечния север на Русия.
Повечето от доставките, които американските войници трябва да пазят, са разграбени още преди пристигането им. Този убит болшевишки войник е бил въоръжен с американска пушка "Ремингтън".
Погребение на американски войник в Далечния север на Русия.
Американци в зимен камуфлаж. Един от войниците споделя, че "тези дрехи му напомнят на Ку Клукс Клан".
Американски капитан показва меч, отнет от болшевишки войник.
Млад болшевишки войник, убит след опит за заграждане на американски позиции в руския Далечен север.
Американски войници и техните съюзници в северна Русия, ноември 1918 г.
Американците се сражават под британско командване като част от многонационални експедиционни сили.
След години битки на Западния фронт, тези френски войници са изпратени в Русия.
Френски войници позират за снимка пред картечница.
Един американски войник си спомня, че се чувства "сигурен в компанията на тези ветерани от Вердюн".
Друг американец не е толкова ентусиазиран от присъствието на канадци в армията и разказва как след едно сражение някои от тях отишли при труповете на болшевиките и "жестоко ги обраха от всичко ценно, без да им мигне окото... Те бяха великодушни, издръжливи и завършени убийци".
Пленени болшевики.
Някои от комунистическите воини си отмъщават жестоко на пленените американци. Един американски войник, който едвам избягал, разказва, че болшевиките кастрирали ранените. Друг войник се застрелва с пистолета си преди да бъде пленен от болшевиките. По-късно изравят тялото му, което било обезобразено до неузнаваемост.
Американският контингент се сражава и рамо до рамо с руснаците, които са срещу болшевиките.
Американски войник наблюдава превзетото от болшевиките село Шенкурск. Две седмици след като е направена тази снимка, болшевиките превземат тези позиции.
Американски пост в Далечния север.
През ноември 1918 г. американските сили, които са били обстрелвани от село Горни Тулгас, изкарват всички жители извън селото и го подпалват. Един сержант по-късно пише: "Сърцето ми се късаше, когато жени ме целуваха по ръката и ме молеха да не го правя... но заповедите са си заповеди".
Американски войник раздава ориз на болшевишки пленници, януари 1919 г.
Руски селянин, изтощен от глад, си почива на стълбите пред американския щаб в Архангелск.
Руски пазар в Далечния север.
Един американски войник описва местните като "доста гостоприемни и много честни, няма кражби, но биха ти продали душата си за бутилка ром".
Местни хора чакат на опашка за храна от Американския червен кръст, Архангелск.
Съюзническите войници са впечатлени от магазините за кожи в Архангелск.
Американци се возят на "такси с елени" - масовият вид транспорт тук.
Американски военни инженери в полеви лагер в Русия.
През 1919 г. Първата световна война е приключила, а болшевишката Червена армия е все по-мощна военна сила.
Американски гробове в Русия.
През 1919 г. американски командир казва на подчинените си: "Бойният дух на всяка сила зависи до голяма степен от това дали знаеш за какво се сражаваш.... Момчетата минаха през трудни моменти и се биха с желание, но скоро ще започнат да си задават въпроса "Защо сме тук?" Аз ще трябва да им отговарям, а не мога".
Офицери от Съюзническите експедиционни сили в Архангелск, 1919 г.
След като комунистите взимат надмощие, командването на Червената армия е решено да прогони чуждестранните войски от Русия. Нападенията над Съюзниците се увеличават.
Склад за зърно, който е подпален от болшевиките.
През юни 1919 г. американските войници се оттеглят в това село на север от Архангелск в очакване на евакуация.
След като са прекарали кошмарни месеци в руската пустош, един американски войник отбелязва, че в селото има "цивилизовани момичета с нормални дрехи и копринени чорапи".
Последен танц за американските войници в Архангелск.
Друг американски войник казва за руските момичета: "Те танцуват точно както и ние", но "категорично отказват да танцуват с пияни мъже".
Руски "военни булки", които скоро ще напуснат родината си, за да започнат нов живот в САЩ със своите съпрузи войници.
Американски войници очакват корабите, които ще ги отведат у дома, лятото на 1919 г.
Някои историци мислят, че Ленин се е въздържал от кървава разправа със Съюзниците, защото се е страхувал да не навреди на репутацията на новото руско управление, което все още очаква международно признание.
Американски войници, строени за проверка, преди окончателно отплаване от Русия, юни 1919 г.
До септември 1919 г. всички американци са напуснали пристанището. Арктическата кампания отнема живота на между 210 и 244 американци, много от тях умират от болести или в инциденти.
Американски войници маршируват в Хабаровск.
Задачата на американския контингент в руския Далечен изток - да охраняват доставките и да защитават Транссибирската железница - е още по-неясна в сравнение с тази на сънародниците им в Далечния север. Те са изтеглени от Русия до април 1920 г. Почти 200 американци загиват по време на Сибирската експедиция.
Един американски лейтенант пише: "Когато и последният батальон отплава от Архангелск, нито един войник нямаше представа защо трябваше да идваме тук и защо наши другари трябваше да останат завинаги под дървените кръстове тук".