Може да сте чували този виц и преди: Азербайджански дипломат, грузински рапър и азерски музикант влизат в един бар...
Краят на историята обаче изобщо не е весел за двамата музиканти. Афик Новрузов и Анас Аскеров твърдят, че първият секретар на посолството на Азербайджан в Тбилиси ги е нападнал с думи и физически по време на пиянско празненство на Нова година по стар стил на 14 януари в ресторант в столицата на Грузия.
Вугар Мустафеев започнал грубо да ругае музикантите за това, че изпълнявали популярна руска поп песен, която обаче на него му прозвучала като "арменска". Тогава започнал боят с юмруци.
"Не мога да си представя един висш дипломат да не може да прави разлика между арменски и руски песни", казва Новрузов - рапърът, който изпълнява на азерски език в Грузия. Той е качил видео във Фейсбук, в което двамата с Аскеров показват снимка от телефон на Мустафеев и го обвиняват за предизвикване на побоя.
Действието се развива в азерския ресторант "Кабала" в Тбилиси. На място пристигат полицаи и парамедици, но не са описани сериозни наранявания.
Азербайджан и Армения все още са в състояние на война заради спора за населения с арменци регион Нагорни Карабах, отцепил се от Азербайджан.
Мустафеев има дипломатически имунитет. Той призна пред грузинската служба на Радио Свободна Европа, че е бил замесен в инцидента от 14 януари, но твърди, че музикантите са го обидили. Дипломатът отказа да разкаже подробности за случая и препрати за коментар към посолството, от където обаче никой не отговори на обажданията.
Новрузов и Аскеров са етнически азери от южна Грузия. Те са подали оплакване в посолството на Азербайджан и настояват Мустафеев да бъде освободен от поста си.
Те разказват, че един от клиентите е поискал да изпълнят руската песен, от която започнало всичко - "Момиче, спри!" на Арсен Шахунц.
Песента е много популярна в Русия от издаването си през септември. В YouTube има над 24 милиона гледания.
В припева няма нищо политическо:
"Но характерът й не е лесен,
всеки ден - нещо ново.
Просто не мога да я разбера.
Искам да й кажа:
Момиче, спри! Недей."
Изпълнителят Арсен Шахунц обаче е етнически арменец, което вероятно е подразнило дипломата.
Министерството на вътрешните работи на Грузия потвърди, че се води разследване.
Войната между Азербайджан и Армения за Нагорни Карабах е отнела живота на 30 хиляди души и принудила стотици хиляди да напуснат родните си места в периода между 1988 и 1994 г.