Правната комисия на Народното събрание гласува в края на миналата седмица кариерни бонуси за членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС). Предложението бе направено от депутати от ГЕРБ и подкрепено от ДПС, "Обединени патриоти" и "Воля". То означава, че след края на мандата си във ВСС кадровиците може да бъдат възстановени на по-висока длъжност от заеманата преди да бъдат избрани. По този начин те ще заобиколят конкурсното начало.
Предложението може да изглежда и като като награда, която политици дават на магистрати за решенията, които са вземали за съдебната власт. Голяма част от членовете на ВСС са излъчени от парламентарните партии, които сега организират повишението на хората, излъчени от самите тях.
“За да няма пътека до Брюксел”
Предложението за кариерните бонуси се появи като депутатска идея между първо и второ четене на внесените от Министерството на правосъдието промени в Закон за съдебната власт. Проектът не се занимаваше с този въпрос. Министър Данаил Кирилов обясни пред правната комисия, че е посъветвал работната група да включи само “безпорните предложения”. Кариерните бонуси не са били сред тях, “защото нямало еднозначно решение по въпроса”. Консесусът според Кирилов е важен, заради “cъcpeдoтoчeния интepec пo мoнитopингa, ĸaĸтo и oт пapтньopитe oт EK”.
“Mинистерският съвет пpиe пpoeĸтa тaĸa (без кариерни бонуси – б.а.), зa дa нямa пътeĸa дo Бpюĸceл oт oплaĸвaщи ce мaгиcтpaти или твopящи жypнaлиcти, интepпpeтиpaщи фaĸтитe”, каза Кирилов пред комисията. Това обаче не попречи на народните представители от ГЕРБ да внесат допълнението, чиито най-енергичен защитник в комисията се оказа депутатът от ДПС Хамид Хамид.
“Компенсация за справедливост”
Срещу промяната се изказаха Крум Зарков от БСП, председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов, Олга Керелска от ВСС и Емил Дечев от Съюза на съдиите. Според Панов зa пъpви път въpxoвнитe cъдии oт BKC тaĸa oбeдинeнo и бeзcпopнo ca глacyвaли пpoтив пpoмянa в cъдeбния зaĸoн. По думите му тя зaчepтaвa ĸapиepния pъcт в cиcтeмaтa и cпpaвeдливocттa. “Отивaнeтo във Bиcшия cъдeбeн cъвeт e въпpoc нa избop и нe cтaвa нacилa”, нaпoмни Πaнoв, цитиран от правното издание “Дефакто”.
По думите на Хамид Хамид от ДПС обаче кариерният ръст на бившите членове на ВСС “нe e ĸapиepeн бoнyc, a ĸoмпeнcaция”. Според него cъдия oт Районен съд-Kacпичaн (подобен районен съд не съществува – б.а.), ĸoйтo e cтaнaл члeн нa cъдeбния cъвeт, не може после да се върне при стария си aдминиcтpaтивeн pъĸoвoдитeл. “Toй ĸaĸвa peфopмa щe пpaви?”, попита Хамид. Депутатът допълни, че в дpyгитe cтpaни oт EC не съществували кариерни бонуси, но там и BCC нe e пocтoяннo дeйcтвaщ, обясни той.
Aвтoмaтичният ĸapиepeн pъcт зa ĸaдpoвицитe бe зaщитeн и oт предложения от БСП във ВСС Дpaгoмиp Koяджиĸoв. “Тoвa нe e ĸapиepeн бoнyc, a ĸapиepнa ĸoмпeнcaция зa cпpaвeдливocт”, каза той.
Ако Народното събрание одобри промените на второ четене, както стори правната комисия, съдийската кариера на Кояджиков ще бъде във възход. Към момента на избора му във ВСС той бе съдия от Апелативния специализиран съд. Поправката в закона обаче ще го направи върховен съдия.
"Мярка срещу конформизъм"
Междувременно 12 членове от Висшия съдебен съвет са изпратили становище, в което защитават необходимостта от кариерния бонус. Според тях “компенсации следва да се разглеждат в контекста на съдебната реформа, която ВСС е длъжен да осъществява”. Кадровиците смятат, че без автоматичен ръст в системата членовете на съдебния съвет са заплашени от комформизъм.
Причината е, че след края на мандта им се връщат в системата и ако са вземали непопулярни решения, те се отразявят с “негативно отношение”. Ето защо, за да вземат смели решения, те имат нужда от компенсацията.
Пред правната комисията представляващият ВСС Боян Магдалинчев, който е един от подписалите становището, все пак казва: “Няма императив, от ВСС зависи дали членът на съвета с изтекъл мандат ще бъде назначен на по-високата длъжност”.
Осем години опити
Парламентът вече веднъж прие кариерни бонуси за ВСС, но те бяха отменени. През лятото на 2012 г., в края на мандата на тогавашния ВСС, паралемнтът гласува изменение в закона, според което членовете на съвета можеха да растат с един ранг нагоре по силата на закона.
Тогавашният президент Росен Плевнелиев наложи вето на измененията с мотива, че са противоконституционни. Аргументът му бе, че не може да се отнемат правомощия на ВСС, който единствен може да повишава магистратите.
През миналия март обаче депутатите приеха изменение, което позволи на членовете на Инспектората към ВСС, след приключване на мандата им, да растат с едно ниво в кариерата си. За да не се случи същото както 2012 г., парламентът записа, че скокът ще става с решение на ВСС.
Как израснаха в кариерата бившите от ВСС
Опити политиците да дават бонуси на кадровиците на Темида, част от които са парламентарни назначения, се правят при изтичането на всеки мандат на ВСС. След като предложението за автоматичен ръст с едно стъпало не успя да влезе в сила през 2012 година, при изтичането на мандата на предния ВСС парламентът измисли друг вид стимул. Промени в Закона за съдебната власт дадоха въможност на магистратите, които са били част от съдебния съвет, да бъдат възстановявани на същата длъжност, която са заемали преди мандата им или на друга равна по степен длъжност в органите на съдебната власт.
Юристите описваха тази законова възможност като “хоризонтален бонус”, който дава възможност да се заобикалят редица обстоятелства и в крайна сметка възползвалите се от него да израснат кариерно.
Текстовете позволиха част от прокуроите - членове на бившия ВСС да станат съдии след изтичане на мандата им. Обратният случай не е известен.
По този начин бившият член на прокуроската колегия Елка Атанасова от окръжен прокурор в Благоевград се прехвърли като съдия в Административен съд – София град. Магдалена Лазарова, която бе излъчена от ДПС в прокуроската коледия, след края на мандата на ВСС се прехвърли от Апелативна прокуратура в Апелативния специализиран наказателн съд.
Известната като близка до Сотир Цацаров съдийка Галя Геогиева влезе във ВСС като съдия от Апелативен съд – Пловдив, а след края на мандата си се прехвърли в Апелативния специализиран наказателен съд в София. Предложената от ГЕРБ Каролина Неделчева влезе във ВСС като съдия в Окръжен съд - Варна, а в момента е в Администартивен съд – София област.
Прехвърлилата се след края на мандата на предходния ВСС от Окръжен съд – Варна в Специализирания наказателен съд съдия Даниела Костова малко по-късно се оказа командирована в Апелативния спецсъд. Т.е. изкачи се едно ниво нагоре. Същото се случи и с излъчения от “Атака” в предния ВСС – Ясен Тодоров. След края на мндата си, от следствения отдел на Софийска градска прокуратура той се оказа командирован в Националната следствена служба, където едва по-късно спечели конкурс. Димитър Узунов, излъчен от партията на Яне Янев – РЗС, също се оказа командирован, което го изкачи със стъпало в кариерата - така от районен съдия в Сандански той се оказа административен съдия в Благоевград.