С до две години затвор и глоба до 5000 лв. ще се наказва незаконното горене на отпадъци, според предложените промени в Наказателния кодекс, внесени във вторник в Народното събрание. Те са подписани от депутати от ГЕРБ и са по предложение на кмета на София Йорданка Фандъкова.
С поправките замърсяването на въздуха чрез горене на отпадъци, отработени масла, гуми и дрехи се криминализира като предвидените наказания са глоба от 2000 до 5000 лв и до две години затвор, а за по-леки нарушения – пробация и глоба до 1000 лв.
"Нерегламентираното изгаряне на отпадъци е сериозен фактор за замърсяване и влошаване качеството на въздуха в населените места и представлява сериозен риск за здравето ни, мотивира предложенията Анна Александрова, която е председател на правната комисия в Народното събрание.
В отговор на въпрос, Красимир Ципов обясни, че за физическите лица са предвидени по-занижени санкции, предвид степента на обществена опасност, но не изключи възможността да се стигне и до ефективно лишаване от свобода.
БТА съобщава, че кметът на София Йорданка Фандъкова е благодарила на ГЕРБ за законовите предложения. Забраненото горене на отпадъци продължава в кварталите "Красна поляна" и в "Слатина", където през почивните дни са съставени три акта. От 1 до 9 декември в София са били направени общо 345 проверки, 49 са наложените санкции.
Фандъкова съобщи, че най-високите нива на фини прахови частици са регистрирани през нощта на събота срещу неделя. Според нея те „очевидно се дължат на отоплението, както и на климатичните условия“.
Според кмета благодарение на строителството на метрото и модернизацията на градския транспорт има непрекъснато подобряване на показателите на въздуха в столицата, но в същото време хората са станали по-взискателни. Първо трябва да се откажем да караме замърсяващи автомобили, трябва да се откажем и да се отопляваме със замърсяващи горива, коментира тя.
Междувременно бившият съдия и член на Софийската адвокатска колегия Стоян Мадин подаде сигнал до главния прокурор с искане за започване на досъдебно производство за състоянието на въздуха в столицата. Според него прокуратурата трябва да провери дали данните за състоянието на въздуха в София са верни, кои са длъжностните лица, отговарящи за чистотата на въздуха и какви мерки са взели, както и дали има укриване на информация, разпространяване на неверни данни и бездействие от страна на отговорните местни и държавни власти.
Your browser doesn’t support HTML5