Тераса с гледка, "зелени човечета" и Бастардо от Крим. Как фирми от ЕС заобикалят санкциите

През декември 2014 г. Сергий Ходко, служител в инсталираните от Москва местни власти в Крим, получава медал от Министерството на отбраната на Руската федерация за заслуги за "връщането" на украинския полуостров под руски контрол.

Ходко, който вече е починал, е бил не само член на градския съвет в Керч, но също и директор на фирма на име "ТИС Крим", която поддържа фериботи с маршрут от едно руско пристанище през Керченския пролив до Крим. С корабите си той внася руски персонал и оборудване на полуострова, който по това време вече e анексиран.

"Ние поехме първата, втората и третата вълна, както ги наричаме, от тези масови прехвърляния. Момчетата (руски военни) бяха докарани в организирани групи и в цивилни дрехи, но отдолу си бяха с униформите и снаряжението", хвали се по-късно Ходко в интервю за Kerch.net. Изданието описва пътниците като казаци от южна Русия.

"Постепенно задачата беше изпълнена. За два-три дни прехвърлихме голяма група от хора", допълва той.

Президентът на Русия Владимир Путин по-късно призна, че Крим е бил присъединен благодарение на тайното разполагане на руски войници на полуострова, познати като "зелени човечета". Анексирането доведе до санкции от страна на ЕС и САЩ, включително забрана за бизнес в Крим.

Но близо пет години след като Ходко получава медал от руския военен министър Сергей Шойгу, компанията "ТИС Крим" продължава да работи в Крим въпреки, че крайният собственик е юридическо лице от Кипър - страна членка на ЕС, която трябва да прилага общите изисквания за санкциите.

Сергий Ходко получава медал през декември 2014 г. за "връщането" на Крим

Това не е единствената компания от ЕС, която действа и инвестира в Крим след налагането на санкциите. Десетки фирми продължават да оперират там, разкрива разследване на телевизия "Настоящее время" (съвместен проект на Радио Свободна Европа и Гласът на Америка) и антикорупционния Проект Скенер.

Списъкът включва регистрирани в ЕС фирми, притежавани от олигарси и бивши управници от Русия и Украйна. Много от тях работят и инвестират в сфери, които попадат под санкциите на ЕС - като туризъм и транспорт. Британско поделение на американската Bank of New York Mellon Inc., например, притежава дял в кипърска фирма, която контролира хотел в Крим.

Руски правителствени представители открито говорят за това, че европейски и американски фирми действат в Крим въпреки санкциите, но го правят "под радара".

"Това са представители на европейски държави, Италия, Германия и Източна Европа. Има и представители на Съединените щати също. Не всички обаче искат имената им да са известни, това е заради санкциите", казва през 2018 г. Андрей Кулик, представител на поставените от Москва местни власти.

През юни 2019 г. руското правителство позволи прикриването на информация за фирми в Крим, ако те са засегнати от чуждестранни санкции. Това засяга както самите компании, така и техни поделения или представителства.

Крим и "зелените човечета"

Фирмата "ТИС Крим", която докарва в Крим руски военни преди анексирането, е част от империята на Александър Аненков, бивш руски зам.-министър на транспорта. Той притежава "АнРусТранс", която има стабилни позиции в морския транспорт от 20 години. Фирмата работи с държавни ведомства и големи частни фирми, но не е много известна.

Александър Аненков (архив)

Разследването показва, че регистрирани в Кипър фирми, контролирани от Аненков, продължават да действат в Крим в сектори, които попадат под санкциите на ЕС. Властите в Кипър и Украйна не са отговорили по същество на изпратените въпроси.

Наложените преди пет години санкции изрично забраняват "всички чуждестранни инвестиции" в Крим, както и услуги "свързани с туристическа дейност, включително и в морския сектор, както и с транспорта, телекомуникациите, енергетиката, добива на петрол, газ и полезни изкопаеми".

"ТИС Крим" първо е регистрината в Украйна, после се мести в Русия. В началото на 2016 г. кипърската Avimalink Enterprises Ltd. постепенно изкупува почти всички акции на компанията.

Avimalink от своя страна е собственост на друга кипърска фирма - Anrusstrans Limited, която Аненков контролира чрез номинален собственик на име Кристияна Сава. Това показва публикуван на сайта на руската централна банка документ, свързан с притежавана от Аненков банка в Крим. През декември 2018 г. Аненков прехвърля официално на свое име "ТИС Крим".

След като Аненков е потърсен за коментар на това разследване, от сайта на фирмата му "АнРусТранс" изчезва цялата информация, свързана с "ТИС Крим".

Кораб на "АнРусТранс" на руския бряг на Керченския пролив (архив)

Аненков също контролира кипърската фирма Ugtrans Terminal Co Limited. През лятото на 2018 г. става известно, че притежаван от фирмата кораб е пострадал при разтоварването на мотриси в Крим.

Съпругата и дъщерята на Аненков притежават и кипърската фирма Sandray Trading Limited, която контролира фирма също с името Sandray, със седалище в Севастопол - черноморското пристанище на Крим, което Русия обяви за федерална единица.

"Зелени човечета" в Крим през март 2014 г.

През август Sandray купува регистрирана в Крим фирма на име "Инвест-регион Крим", която търгува с горива. По-рано фирмата е притежавала кримската компания "СТС". Тя пък по-късно е купена от Севастополска морска банка на Аненков, включена в списъка с американски санкции от 2015 г. По време на сделката контролираните от Аненков кипърски фирми продължават да са крайните собственици на банката.

След като "АнРусТранс" е потърсена за коментар, цялата информация за "СТС" също изчезва от сайта на фирмата.

Кримското вино

Собствениците на известни винарски и алкохолни марки също продължават да работят в Крим през европейски фирми. "Алеф-Винал" е един от най-големите производители в Украйна. След анексирането на Крим фирмата разделя дейността си на две. Компанията изпраща продукцията си за Русия от четири свои инсталации в Крим.

Зад фирмата стои Вадим Ермолаев. Според публикации неговото състояние възлиза на 100 милиона долара. Пресслужбата на компанията казва, че няма свои активи в контролирани от Русия райони на Украйна. Разследването обаче показва друго.

Украинска фирма, притежавана от офшорни компании от Кипър и Британските Вирджински острови, има дял в доставчика на грозде "Бурлюк", който пък от своя страна е собственост на три кипърски фирми. "Бурлюк" контролира алкохолния производител "Алеф-Винал Крим".

Властите в Кипър отказаха да предоставят информация за кипърските фирми, свързани с "Алеф-Винал".

По подобна схема известният украински винопроизводител "Инкерман" също действа в Крим. Част от продукцията му се бутилира в Севастопол и се изнася в Русия. Предназначеното за Украйна се бутилира от друга фирма в украинския град Нова Харковка. Почти пет години след налагането на санкциите тези две фирми се контролират от една и съща шведска компания, собственост на украинския милионер Валерий Шамотий. Според публикации богатството му възлиза на 77 милиона долара.

Шведската фирма на Шамотий, Inkerman International AB, формално е собственост на други три фирми от Кипър, Финландия и Хонконг.

Винарна "Инкерман" в Украйна

Шведското външно министерство пренасочи въпросите за евентуално нарушаване на санкциите към прокуратурата и финансовото министерство. Те пък върнаха въпросите за "Инкерман" обратно към външното министерство. През октомври 2019 г. шведската фирма продава целия бизнес на руска компания, отново с името "Инкерман".

В онлайн каталога на супермаркета "Метро" в Украйна може да се открие вино с етикет "Бастардо Стария Крим". От етикета се вижда, че то е произведено в Севастопол, въпреки че Украйна има забрана за внос на стоки от Крим. Според "Метро" виното е бутилирано в Нова Харковка, а етикетът може да показва "адреса по регистрация".

Оферта за бутилка вино, произведено в Крим

Същата бутилка с вино "Бастардо Стария Крим" може да бъде открита и в сайтовете на руски търговци на вино и алкохол. Етикетът съвпада напълно с този на украинската оферта. Според един от онлайн магазините - "W!nestyle", виното е произведено в Крим.

Добре дошли в хотел "Севастопол"

В курорта Ялта ви очаква хотел "Севастопол". Рекламно видео в YouTube показва знамето на Русия, окачено на една от терасите с изглед към Черно море. Прекият собственик на хотела е руска фирма, но всъщност той е притежание на украинска бизнес дама, която го контролира чрез верига от фирми в ЕС.

"Пансионат Севастопол" е регистрирана в Русия през август 2016 г., доста след налагането на санкциите на ЕС. Краен собственик на фирмата е кипърската TMM Holdings Limited, притежавана от Лариса Чивурина.

Тя притежава голям дял в украинската строителна фирма "ТММ", където е главен финансов директор. Съпругът й е комедийният актьор Андрей Чивурин.

Лариса Чивурина потвърди пред "Настоящее время", че притежава кипърските компании, които контролират хотела. Друг директор от "ТММ" - Юрий Исаев, също потвърди, че има малък дял в кипърските фирми. Те обаче отричат да извършват дейност чрез украинската или кипърските фирми в Крим и обясняват, че затова са регистрирали "Пансионат Севастопол" в Русия.

Хотел "Севастопол" в Крим (архив)

След като са им предоставени доказателства за това, че кипърските фирми са инвестирали почти 1,2 милиона долара в руската фирма, нито Чивурина, нито Исаев отговориха.

13 на сто от една от кипърските компании зад хотела се държи от британската BNY Limited, поделение на американската Bank of New York Mellon. От банката коментираха, че те управляват активи от името на своите клиенти и отказаха да коментират дали има нарушаване на правилата на ЕС.

Американските и британски финансови институции, отговарящи за спазването на санкциите, не отговориха на въпросите.