Работодателите да плащат не повече от 15 дни болнични в годината, а личните лекари да могат да издават болнични само за седем дни, а не както е в момента – до 14 дни. Това ще предложи правителството за обсъждане пред Националния съвет за тристранно сътрудничество, съобщи социалният министър Бисер Петков пред БНТ в сряда.
„Едно от предложенията е свързано с това, че личният лекар сега може да издава болничен лист за до 14 дни. Обсъждат се предложения да се намали този срок до седем дни, както и примерно в кодекса преди време е имало ограничения - дните, които се заплащат от работодателя, да бъдат не повече от 15 дни в рамките на годината“, каза Петков.
Целта е да се намери формула, която да замени предизвикалата силно недоволство идея първият ден от болничните да не се плаща от работодателя. Това предложение по думите на Петков не е внесено между първо и второ четене на закона за държавния бюджет след като премиерът Бойко Борисов се намеси и каза, че предложението няма да бъде внасяно.
Темата и проблемът с фалшивите болнични обаче остават и всички предложения ще бъдат коментирани на тристранния съвет за социално сътрудничество, допълни министърът, но не уточни кога ще се проведе такова заседание.
Друго предложение, което се очаква да бъде обсъдено е това на синдикатите, които искат работодателите да плащат не три дни, както е в момента, а първите пет дни от болничните.
Вижте също "Покрай сухото гори и суровото". Справедлива ли е идеята първият ден от болничния да не се плаща