Зимната война: когато СССР нападна Финландия, а коктейлът "Молотов" получи името си

Разрушени сгради и горяща кола по улиците на Хелзинки. Снимката е от първия ден на Зимната война

На 30 ноември 1939 г. близо половин милион съветски войници нападат Финландия и дават началото на Зимната война. Изненадващата атака идва след като Кремъл, страхувайки се от евентуално нахлуване на Нацистка Германия през Финландия, е поискал размяна на територии. Планът е бил така да отместят финландската граница по-далече от Ленинград (днес Санкт Петербург). Правителството на Финландия отказва.

Съветското командване се надява на бърза победа, която да поднесат за 60-ия рожден ден на Сталин на 21 декември. Не става обаче така.

Въпреки че армията на СССР е фаворит от самото начало, населената с 3,7 милиона души Финландия капитулира едва след няколко месеца. Пораженията са ужасяващи.

Жители на Хелзинки се отправят към бомбоубежище

Това са само някои от близо 7 хиляди снимки от Зимната война от архива на въоръжените сили на Финландия, които бяха дигитализирани и публикувани през 2013 г.

Горящи сгради в покрайнините на Хелзинки

Светът е възмутен от необявеното нападение. Външният министър на СССР Вячеслав Молотов казва по радиото, че самолетите всъщност не пускат бомби, а храна за гладните финландци.

Съветски самолет над Финландия

Куче с противогаз. Имало е масов страх, че Червената армия ще използва бойна отрова. Това не се случило

Съветски танкове навлизат на финландска територия, 17 декември 1939 г.

Снаряд избухва близо до ферма

Танк от Червената армия настъпва през гората

Едно от евтините оръжия срещу танкове, което финландците изобретили, са коктейлите "Молотов", съставени от бензин и катран

Финландските войници нарекли самоделните бомби на името на съветския външен министър - "като питие към храната", която Молотов твърдял, че съветските войски пускат. Така се ражда името на едно от често употребяваните оръжия по време на сблъсъци по цял свят.

Финландси екип разглобява свален съветски самолет

Съветските войски успяват да пленят голяма част от въоръжението на Финландия.

Въпреки че били превъзхождани и като брой, и като въоръжение, финландските войници не се отказвали

Облечени в бял камуфлаж, финландските войници били много трудни за забелязване на фона на снега

В началото войниците от Червената армия носели тъмни униформи и така били лесна мишена за финландските снайперисти.

Финландският снайперист Симо Хайха, известен като "Бялата смърт"

Фермерът и ловец Симо Хайха е застрелял над 500 съветски войници по време на Зимната война, докато не е ранен тежко в лицето от съветски снайперист. По-късно го питат дали съжалява, че е убил толкова много млади мъже. Той отговаря: "Правех това, което кажат. Правех го така, както мога". Хайха умира през 2002 г. На гроба му пише "Дом - Вяра - Отечество".

Финландците използват елени, за да теглят тежкото си въоръжение почти безшумно по снега

Съветското въоръжение се чува от километри, защото разчита основно на малкото пътища, прокарани през финландската гора.

Загинали съветски войници след като колоната им е нападната през януари 1940 г.

Докато съветските войски и камиони се придвижват по горските пътища, финландците използват ски. Това им позволява да се промъкват незабелязано и да изненадват противника.

Ранени и мръзнещи съветски войници в плен, февруари 1940 г.

След поредна финландска атака - натрупани тела на съветски войници

Чистките в Съветския съюз, предшестващи нападението срещу Финландия, лишават ръководството на армията от някои от най-добрите офицери.

Финландка с пистолет в дома си. Войната обединява хората и повдига духа им

Финландски бойци надникват от сауна по време на войната

Тук пък финландските войници позират за снимка

През януари 1941 г. британският премиер Уинстън Чърчил казва за продължаващата война: "Финландците показаха какво могат свободните хора... Всеки може да види как комунизмът прояжда душата на един народ; как го прави гладен и беден по време на мир; и как показва своята първичност и гнусота по време на война. Не можем да кажем какво ще стане с финландците, защото не можем да си представим по-траурен спектакъл... от това да гледаме този невероятен северен народ как ще се изтощи и ще има по-лоша съдба от смъртта, като бъде принуден да се подчини на бруталната сила на численото превъзходство".

Замръзнал труп на съветски войник изоставен на фронта

Температурите във Финландия падат до под 40 градуса по целзий. Червената армия по това време не обучава войниците си как да се справят в толкова студено време.

Още една снимка на изоставени съветски войници и коли, февруари 1940 г.

Група от обкръжени съветски войници изпраща съобщение до своите командири: "Умираме, моля ви да платите нашите заплати за март на семействата ни. Кажете на всички, че умряхме като герои... не се предадохме".

Финландски офицери с иззети съветски пропагандни материали. Надписът казва: "Съветски работници, не забравяйте за капиталистическото обкръжение. Заздравете разузнаването, за да победим и изкореним враговете на народа".

Пленен съветски войник

По време на разпитите, един пленник си спомня, че му е казано да "освободи нашите финландски другари от капитализма". Войникът скоро разбира, че е подведен: "Чувствам с кожата си колко сме желани от тези, които дойдохме да освобождаваме".

Финландски войник наблюдава гората

След седмици на унищожителни загуби, съветското командване променя тактиката и се фокусира върху превземането на Хелзинки. Градът е далеч в южната част на страната.

Катедралата във Виборг, град между СССР и Хелзинки, също пострадва по време на инвазията

Горящ южен финландски град по време на съветско въздушно нападение

Съветските войски използват касетъчни бомби срещу направените от дърво финландски селища.

Финландски войници се оттеглят от Виборг

С огромното си числено предимство, съветските войски постепенно изтикват финландците в южната част на страната. През март 1940 г. Червената армия влиза във Виборг.

Финландските знамена по улиците на Хелзинки са свалени наполовина на 13 март 1940 г., когато е обявено примирието

Град в източна Финландия се евакуира през март 1940 г. след като територията му преминава към СССР

Примирието струва на Финландия 11% от територията, включително и втория по големина град Виборг. Зимната война отнема живота на 25 904 финландци. Съветската армия губи 126 875 човека.

Съветският лидер Никита Хрушчов по-късно си спомня: "Всички ние - най-вече Сталин - усещахме победата като загуба от Финландия. Това бе опасна загуба, защото тя даваше основания на обвинението, че Съветският съюз е вликан с глинени крака".