До момента първите три дни от болничния се покриваха от работодателя, а следващите - от държавата. Заради големия брой злоупотреби, през последните години работодателите и държавата търсеха решение как да пресекат тази практика, но до момента без резултат. В крайна сметка управляващите намериха решение: първият ден няма да се плаща нито от НОИ, нито от работодателите. Ако тази мярка бъде приета, ще влезе в сила от 1 януари догодина.
“Това е една частична мярка, която не решава проблема, но все пак е по-добре от нищо", коментира пред Свободна Европа Теодор Дечев от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
Предложението на профсъюзите е било първите три дни да бъдат поети от НОИ, но оттам “категорично не желаят, защото става дума за сума в порядъка на 200 милиона годишно”. Според Дечев причината за спора е, че има “ужасни злоупотреби и свободия по отношение на болничните”.
Той припомни, че през 2010 г., по време на гледането на т.нар антикризисни мерки, е подписано споразумение с работодателските организации, в което се казва, че първите три дни се поемат от работодателите за срок от една година.
“Сега поглеждаме календара и виждаме, че годината е 2019-та”, добави Дечев, определяйки последната идея като “умерено половинчато решение, което е в правилната посока”.
Решението, с което управляващите смятат да намалят броя на фалшивите болнични обаче засяга и всички останали, които не злоупотребяват. “В случая покрай сухото гори и суровото, но нека да не забравяме мащаба на суровото”, коментира Дечев.
По думите му работодатели са повдигали въпроса преди месеци, но “сега, след като минаха изборите и вследствие на по-високо заявеното мнение на някои от коалиционните партньори, правителството е решило частично да реши въпроса”.
Георги Вулджев от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП) коментира, че хората, които досега са злоупотребявали, вече биха загубили стимул, но това предложение “наказва и всички хора, които не лъжат системата, плащат си осигуровките и наистина имат нужда от болничен”.
“Сега те ще са ощетени с един ден, което според мен не е правилен подход за правене на политика. Когато държавата се опитва да накаже тези, които лъжат системата, не трябва да го прави по начин, който наказва и тези, които са съвестни и спазват правилата.”
Според Вулджев има по-добро решение за справяне с проблема с фалшивите болнични: “Проблемът е в контрола и че има лекари, които издават такива болнични. Държавата трябва да се погрижи за контрола, а не по този начин.