"Икономист" прогнозира разпад на управляващата коалиция в България

Бойко Борисов с вицепремиерите Красимир Каракачанов и Екатерина Захариева

Разпадане на управляващата коалиция, подобряване на бизнес средата и влизане в чакалнята на еврозоната, са част от прогнозите за бъдещото развитие на България, които аналитичното звено на британското сп. „Икономист“ предвижда за следващите четири години.

В подробен анализ, цитиран от в. „Дневник“, провеждането на предсрочни избори се оценява като „най-вероятно“ след подаването на молба за влизане във валутно-обменния механизъм ERMII, известен като чакалнята на еврото. Финансовият министър Владислав Горанов очаква това да стане до средата на пролетта.

Анализаторите смятат, че напрежението между управляващите партии и особено между партньорите в "Обединени патриоти" няма да позволи те да се задържат на власт до редовните избори през май 2021 г.

От „Икономист интелиджънс юнит“, които подготвят анализи за чуждестранните инвеститори, все пак прогнозират, че България няма да въведе еврото по-рано от средата на следващото десетилетие. Те споделят прогнозата на Европейската комисия за забавяне на българската икономика, както и че нейното развитие ще се дължи основно на вътрешното потребление, а чуждестранните инвестиции ще останат между 1.5 и 2.1 млрд. евро годишно през следващите 4 години.

Британските анализатори очакват до 2021 г. бавна либерализация на енергийна пазар, промени в ръководството на държавните компании, реформи в митниците и в данъчната администрация и активно привличане на чуждестранни инвеститори, въпреки съпротивата на националистическите партньори на ГЕРБ.

В същото време те смятат, че приватизирането на комунални услуги и индустриални предприятия няма да се осъществи. През следващите две години се очаква продължаващо увеличаване на заплатите заради недостига на работна ръка. Заради увеличаването на доходите и поскъпването на енергията, се очаква инфлацията да се задържи около 2.8% до 2024 г.

„Икономист“ добавя, че средата за правене на бизнес дългосрочно ще се подобрява под натиска на европейските правила и процедури. Според британското издание това ще е най-видимо в областта на конкуренцията, защитата на частната собственост, банковите и административните услуги. Ще продължи изграждането на пътна и енергийна инфраструктура с европейски средства. Анализаторите преценяват като вероятно и спирането на проекта за строителство на АЕЦ „Белене“, за което в момента тече процедура по избор на стратегически инвеститор.