Когато Живков беше на власт. Шествието на "Екогласност" в 23 непубликувани снимки
Старшини от Народната милиция (НМ) и неидентифициран цивилен наблюдават фронтално приближаващото към парламента шествие на "Екогласност".
Доц. Цветан Кардашев чете петицията на "Екогласност", която организаторите възнамеряват да внесат в Народното събрание. "Избрахме Кардашев да чете, защото имаше плътен и силен глас, а ние нямахме високоговорител", казва днес един от участниците в шествието Красимир Кънев. Цветан Кардашев, който вече не е между живите, тогава работи в института по философия на БАН. На заден план вдясно, с фотоапарат, повдигнат над главата, е Волен Сидеров, тогава - фоторепортер.
Петър Берон (в тъмен костъм, вляво) и Петър Слабаков говорят пред събралите се хора. И двамата са съучредители на "Екогласност" (1989), а по-късно депутати от СДС в Седмото Велико народно събрание (1990-1991) и съавтори на конституцията (1991). И двамата се разделят бързо със СДС, макар и по различни причини.
Петър Слабаков и Петър Берон в разговор с млади жени, дошли за шествието заедно с бебетата си. По това време протестиращите майки с детски колички вече са се превърнали в емблема на съпротивата - през 1987 и 1988 г. те организират протести в Русе заради обгазяването на града, срещу което властите не взимат мерки.
Актьорът Петър Слабаков в разговор с участници в шествието. Седмица по-рано Слабаков е влязъл в бой с Народната милиция (НМ) в градинката пред "Кристал". Той е един от най-обичаните актьори и лице на тогавашните протести.
Двама от фотографите, снимали шествието на "Екогласност" на 3 ноември 1989 г. Усмихнатият вдясно е Стефан Тихов. Много хора не взимат участие в шествието, а го наблюдават отстрани. Осветителните тела на площада са монтирани през 80-те години.
Бившият член на Политбюро Пеко Таков минава покрай събралите се хора. След дълги години в ръководството на партията-държава, през 1982 г. Пеко Таков (1909-2001) изпада в немилост и е изваден от състава на Политбюро. На тази снимка се вижда, че върви без видима охрана.
Александър Каракачанов (в средата) и Красен Станчев (вдясно) на шествието на "Екогласност". И двамата по-късно стават депутати във Великото народно събрание и съавтори на конституцията. Каракачанов е първият кмет на София от СДС, но бързо се разделя със синята коалиция и впоследствие става депутат от БСП. Красен Станчев е основател на Института за пазарна икономика, съветник на президента Петър Стоянов и преподавател в Софийския университет.
Актьорът Петър Слабаков (в средата) и Делчо Вичев (с очила, вляво). Шествието се придвижва от ул. "Раковска" към задния вход на парламента.
Петър Стайков (вляво) с тригодишния си син Свилен и Красен Станчев на шествието на "Екогласност" на 3 ноември 1989 г. "На тази дата започна превръщането на поданиците на тоталитарната държава в граждани", каза неотдавна Петър Стайков пред БГНЕС. "Без този период на трансформация от едното качество в другото, нямаше да имаме нищо от това, което имаме сега, колкото и някои неща да не ни харесват". Психологът Петър Стайков е депутат във Великото Народно събрание (1990-1991) и съавтор на конституцията.
Журналистът от БНТ Димитър Езекиев на шествието на "Екогласност". Димитър Езекиев (1934-2008) е съучредител на Обществения комитет за екологична защита на Русе (1988), депутат в Седмото Велико народно събрание от СДС (1990-1991) и съавтор на конституцията.
Кореспонденът на ББС Майк Пауър. Седмица по-рано той е един от битите пред "Кристал". Случаят с този побой е описан от Стефан Гайтанджиев (друг съучредител на "Екогласност") така: Пауър "се опитва да снима, но веднага му отнемат апарата, хвърлят го на земята и няколко души го натрошават с крака. Пауър крещи: „Няма свобода за работа на британските журналисти“, но не разбират езика му, обсипват го с удари, счупват му очилата".
Пламен Крайски (на преден план вляво, с карираната риза), Владимир Кънев (студентът със знамето и разперените ръце), Вера Младенова (в средата), Едвин Сугарев (вдясно, зад транспаранта). Киноведът Вера Младенова напуска "Екогласност" почти веднага след падането на Живков. В книга, посветена на създаването на сдружението, обяснява, че е искала да членува в екологична организация, докато "Екогласност" твърде бързо се е оказала политическа формация.
Шествието на "Екогласност", 3 ноември 1989 г.
В лявата част на кадъра - кинокритикът Тони Андрейков (с очила и побеляла коса).
Румен Данов (с брадата) по време на шествието. Година по-късно Румен Данов е депутат в Седмото Велико народно събрание и става съавтор на конституцията. След това е съветник на президента Желев. Написва книгата "Българските освобождения. Изгубените поуки". Умира на 60-годишна възраст през 2016 г.
Румен Данов (в средата) и Красимир Кънев (крайният вдясно). През 1992 г. Кънев основава заедно с група съмишленици Българския хелзинкски комитет и до днес е негов председател.
Александър Каракачанов, съучредител на "Екогласност", по време на шествието на 3 ноември 1989 г.
Шествието на "Екогласност" приближава задния вход на парламента. Зад транспаранта, отляво на дясно: Вера Младенова (киновед), Петър Стайков (психолог), неидентифициран участник, Никола Ковачев (режисьор), Димитрина Петрова (философ), Петър Берон (биолог), Петър Слабаков (актьор), Александър Каракачанов (философ), Цветан Кардашев (философ), Румен Данов (икономист), Делчо Вичев (инженер), Пирин Воденичаров (химик).
Сержант от Народната милиция (НМ) и група цивилни наблюдават приближващото парламента шествие. Организатори на шествието допускат, че цивилните са началници от НМ или от Държавна сигурност.
Районът е отцепен, няма достъп до централния вход на парламента.
Групата на наблюдаващите шествието е голяма. Сред тях се забелязват журналисти, зяпачи, хора на милицията и службите.
Шестима души внасят петицията на "Екогласност" в парламента. Отляво на дясно: Петър Берон, Никола Ковачев, Димитрина Петрова, Цветан Пенчев (зад Петрова), Александър Каракачанов, Петър Слабаков.