Френският президент Еманюел Макрон да се "издължи" за коментара си, че предпочита законна имиграция, вместо "българи или украинци с техните нелегални канали", чрез подкрепа за присъединяването на България в Шенген, т.нар. чакалня на Еврозоната и за пакета "Мобилност".
Това се надява премиерът Бойко Борисов, който още снощи проведе телефонен разговор с Макрон по случая, при който френският държавен глава е отрекъл да е критикувал българските имигранти, ставаше ясно от публикация във Фейсбук профила на министър-председателя.
Дипломатическото напрежение между двете страни ескалира заради интервю на Макрон пред френското крайнодясно списание "Valeurs Actuelles". Преди ден българският вицепремиер и външен министър Екатерина Захариева нареди на посланика ни в Париж да реагира с протестна нота и извика френския му колега в София да даде обяснения в понеделник.
Според публикуваното в сряда интервю държавният глава на Франция е заявил, че предпочита "законна, регистрирана, основана на квоти имиграция за определен брой години, отколкото потайната, нерегистрираната работа. Предпочитам хора, идващи от Гвинея или от Кот Д'Ивоар, които са тук и вършат работа, отколкото българи или украинци с техните нелегални канали".
"В Европа живеят много лоши хора"
"Макрон иска да каже, че в Европа живеят много лоши хора – и французи, и българи, немци и всякакви, а едни прости хора мигранти, които са идвали и влизат там, ние се отнасяме с тях като с най-големите врагове. Tова е искал да каже", разтълкува интервюто на френския президент Борисов в неделя.
По думите му двамата скоро ще има среща и на нея "още веднъж ще повтори и това, което е казал на мен". Въпреки това София ще изпрати протестна нота на френското външно министерство.
"Непремерена официална реакция"
Малко по-рано в неделя президентът Румен Радев разкритикува правителството за "непремерена официална реакция" спрямо интервюто на Макрон.
"В европейската политика е неуместно, недопустимо, бих казал, да се лепят национални етикети. От друга страна, подобни изказвания трябва да бъдат много внимателно превеждани и още по-внимателно анализирани, за да не се отива към непремерени официални реакции", коментира държавният ни глава.
По думите му "отношенията между България и Франция почиват на дългогодишно приятелство и сътрудничество и ако има някакъв проблем между нас, изобщо не е този". И допълни, че за страната ни е много по-важно да има френската подкрепа "по стратегически за нас въпроси, какъвто е пакетът "Мобилност" например, Шенген, Механизмът за сътрудничество и проверка".
Радев все пак разкритикува и изказването на френския му колега: "Имал съм много разговори с президента Макрон, но той съвсем ясно и отчетливо изрази своите амбиции за европейско лидерство, които ще се реализират много трудно с подобен тип непремерено говорене. То оставя съмненията за чертаенето на нови разделителни линии."
Междувременно френското списание "Le Point" коментира, че Макрон говори за нелегални български канали въпреки факта, че страната ни е член на ЕС от 2007 г. и нейните граждани имат право да се движат свободно на територията на съюза. Изданието припомни, че наскоро френският президент предизвика недоволството на Бойко Борисов с позицията си срещу започването на преговори за присъединяване на Северна Македония към ЕС.