Земеделски дружества в България, които са получавали пари от ЕС и са достигали тавана на финансиране, са се опитали да придобият допълнителни средства с измама. Това стана ясно от доклада за дейността на Европейската служба за борба с измамите с европейски средства (ОЛАФ), цитиран от БНР. Парите, взети чрез тези действия, се равняват на близо 10 млн. евро.
Дружествата, достигнали границата на възможностите за получаване на земеделски помощи от бюджета на ЕС, са разширявали дейността си с други, привидно независими фирми, за да се сдобият с допълнителни средства. Тези фирми са били създавани специално за целта или са били преструктурирани, така че да не стават видни връзките им с дружества, които вече са били получатели на финансова подкрепа от фондовете. Проверката на ОЛАФ обаче е установила, че вече получилите финансиране и „новите“ фирми са се помещавали на един и същи адрес.
От ОЛАФ съобщават още, че в периода 2014 – 2018 г. са били засечени 94 случая на нередности в България, без непременно да е ставало дума за измами. Във връзка с тях са били издадени 15 препоръки. От своя страна в периода 2012-2018 г. българските власти са предприели действия по 13 случая, от които по един има повдигнато обвинение.
За 2018 г. ОЛАФ е получила 3 сигнала от българските власти и 45 сигнала от частни източници, се посочва в отчетния документ. В него се казва също и, че на страните в общността е препоръчано възстановяването на общо 371 млн. евро към бюджета на ЕС.