Антикорупционният фонд иска проверка на сделката на Доган за "ТЕЦ Варна"

Ahmed Dogan Bulgaria

Сигнали за дейността на придобитата от почетния лидер на ДПС Ахмед Доган електроцентрала във Варна е внесъл Антикорупционният фонт (АКФ). Документите са изпратени до ДАНС, Министерството на енергетиката, Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и Националната агенция по приходите (НАП), съобщиха от фондацията в сряда.

Антикорупционният фонд настоява за проверка на техническото състояние на преминалата на природен газ въглищна централа, която от миналата година получава приходи от "Електроенергийния системен оператор" да държи част от мощностите в готовност при нужда – т.нар. студен резерв.

Организацията настоява данъчните да проверят сделките между свързани лица в механизма на придобиване на "ТЕЦ Варна“ от Доган, реалните плащания и произхода на средствата за извършването им, както и заплащането на дължимите данъци.

Настояването е останалите ведомства да проверят техническата изправност на преобразуваните за работа в природен газ три блока на централата, за които се твърди, че могат да работят при заявка от "Електроенергийния системен оператор" (ЕСО).

Дружеството има договор с ЕСО за осигуряване на студен резерв и реално това е единственият източник на приходи за компанията, призна преди ден шефът на електроцентралата Минчо Минчев. Досега та я е била активирана пет пъти по заповед на ЕСО и е произвела 60 хил. МВтч електроенергия в рамките на тези заявки. Дори единият път блокът блокирал и поради тази причина ЕСО ще плати с над 2 млн. лв. по-малко на "ТЕЦ Варна" за студения резерв, обясни той.

„Техническата изправност на "ТЕЦ Варна" е под въпрос и има евентуална заплаха за енергийната сигурност, като част от националната сигурност на България”, смятат от Антикорупционния фонд.

“Задълбоченият анализ на историята на "ТЕЦ Варна“ – от приватизацията през 2006, до 2017, когато нов собственик става варненска фирма без никакъв опит в енергетиката, до август 2018, когато г-н Доган купува мажоритарен дял – поражда редица тревожни въпроси за възможността на държавните институции да защитават обществения интерес в ситуации, в които са намесени съществени материални интереси на влиятелни лица“, коментира изпълнителният директор на АКФ Бойко Станкушев, който е цитиран в съобщение на организацията.

Сигналът на фонда става факт два дни, след като ръководството на дружествата около "ТЕЦ Варна" и принадлежащото му пристанище в Езерово представиха пред журналисти инвестиционни намерения за развитието на бизнеса си.