Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че страната й иска следващият председател на Европейската комисия да бъде водещият кандидат на партията победител, което означава поста да заеме Манфред Вебер от Европейската народна партия (ЕНП). Френският президент Еманюел Макрон е на различно мнение и не смята, че този принцип трябва да се прилага автоматично, предаде Ройтерс.
„Европейският парламент ще се събере в началото на юни и, естествено, е желателно по това време да имаме номинация от Европейския съвет“, заяви Меркел, добавяйки, че нейната партия, Християндемократически съюз, и партньорите им от управляващата коалиция, социалдемократите, подкрепят механизма на „шпиценкадидат“ – избирането на лидера на партията победител в изборите.
Еманюел Макрон също се обяви за бързо решение за нов лидер на ЕК, но както много пъти заяви в месеците преди евровота, според него, въпреки че е легитимен, принципът на „шпиценкандидат“ не трябва да бъде прилаган. Според френския президент решението трябва да отразява резултатите от изборите и да бъде взето с участието на парламентарната група, към която неговата „Република напред“ се присъедини – Алиансът на либералите и демократите в Европа (АЛДЕ).
Подобно мнение изказа и председателят на групата на АЛДЕ Ги Верхофстад, който заяви, че не се обвързва с водещите кандидати при определянето на следващия председател на ЕК. Според него новото равновесие на силите изисква кандидат, който да може да изгради устойчиво надпартийно мнозинство.
Вижте също Рулетката на най-голямото тайнство: ЕС започва разпределянето на постовеГрупата на Зелените, както и ЕНП, подкрепят тезата, че ЕК трябва да бъде оглавена от някой от предварително обявените водещи кандидати. Според Европейските консерватори и реформисти е необходимо комисията да бъде оглавена от личност с голям управленски опит.
Днес държавните и правителствени ръководители от страните членки на ЕС се събират на извънредно заседание в Брюксел, където ще обсъдят резултатите от изборите и се очаква основна тема да бъде изборът на нов председател на ЕК, както и кой да заеме останалите ключови постове в европейските институции.