Адвокати или доносници

Адвокати на протест.

Your browser doesn’t support HTML5

Адвокати на протест. Защо?

Всеки адвокат трябва да докладва пред ДАНС, ако се усъмни, че негов клиент има намерения да извърши съмнителни операции или сделки.

По тази причина новата седмица започна с протест на гилдията. Законът за мерките срещу изпирането на пари, който влезе в сила на 31 декември, предвижда редица фирми и неправителствени организации да обучават персонала си как да разпознава съмнителни клиенти. Това също трябва да бъде декларирано пред ДАНС.

“Гилдията е бясна”, казва адвокат Николай Хаджигенов, за да обясни на медиите защо колегите му излизат на улицата за първи път от много години насам. Искат да бъдат чути ясно и да заявят, че новият закон напълно противоречи на идеята за независима адвокатура.

Да браниш правото от закона

“Висшият адвокатски съвет буквално е проспал, че правителството иска адвокатите да сме доносници на собствените си клиенти. Предишният опит беше през 2011 година. Адвокатите не могат да докладват за собствените си клиенти. Всичко това е покрито под адвокатската тайна", коментира Хаджигенов.

Всеки гражданин, който отиде при адвокат с въпрос, свързан с финанси или с оптимизиране на данъците, теоретично може да изглежда подозрително. Може обаче просто да задава въпроси, за да се ориентира.

“Всичко е минало тихомълком, без обществено обсъждане. Това е инструмент за натиск и е типично за всяка една тоталитарна държава", твърди Хаджигенов.

I can’t ДАНС

Юристите се събраха пред сградата на Висшия адвокатски съвет с плакати “Адвокатите не са доносници” и “I can’t ДАНС”.

Сред тях беше и адвокат Цветанка Иванова, която вече е подала декларацията си пред ДАНС. Срокът за това изтече в понеделник. “Дали даден клиент иска да участва в изпиране на пари, ние няма как да знаем. Ние не сме разследващи органи”, коментира Иванова.

Протестиращите настояват законът да бъде променен спешно и юристите да бъдат изключени от списъка на лицата, които са длъжни да докладват информация, получена от клиентите им. Следващата им стъпка е национална стачка. “Защото не сме Северна Корея. Там адвокати няма".

Междувременно от Висшия адвокатски съвет съобщиха в понеделник, че председателят му Ралица Негенцова и главният му секретар Стефка Въжарова са провели спешна среща с шефа на парламентарната правна комисия Данаил Кирилов. На нея е взето решение за разширена среща между представители на адвокатурата и парламента, за да се подготвят нови промени в закона, изключващи адвокатите от обхвата на новите спорни изисквания.