Часове преди позицията на Съвета по сигурността при МС и близо ден след големите европейски държави Министерството на външните работи също подкрепи Гуайдо и поиска демократични избори във Венецуела. Събрахме коментарите от различните политически партии.
Според Тома Биков от ГЕРБ българската позиция е взета съвсем навреме и е в синхрон с позициите на всички останали европейски държави, без Италия.
Тома Биков, ГЕРБ:
“Освен ценностна позиция, тя е и доста прагматична, защото очевидно България няма стратегически интереси във Венецуела, но има стратегически интереси в Европа. Нашата позиция е солидарна с тази на Португалия и Испания, които пък ни подкрепиха за казуса с българските транспортни работници и пакета “Мобилност”.
Президентът Румен Радев казва, че България трябва да се противопостави на европейските страни. Оттук нататък аз очаквам той да разясни подробно какъв български национален интерес преследва с тази позиция. Някакви ангажименти господин Мадуро е поел към него за отваряне на венецуелския пазар за българските фирми ли? Венецуела ще ни подкрепи за пакета “Макрон” ли?
В позицията на президента виждам работа срещу българския национален интерес."
„Демократична България“ подкрепя Гуайдо и определя управлението на Мадуро като „авторитарен комунистически режим“.
Стефан Тафров: „Демократична България“ остро осъди срамната позиция на Румен Радев за Венецуела, който след отказа му да осъди анексията на Крим и случая с отравянето на Скрипал отново се превърна в рупор на Путиновата дипломация. Недоумявам какво наложи свикването на Съвета за сигурност при премиера, без да има наличие на пряка заплаха за националната сигурност във връзка с Венецуела. Не разбирам защо една независима държава, каквато е България, не си позволява нещо повече от това да подкрепя позициите за признаване на Гуайдо на други от ЕС, а не го признава в прав текст".
Според евродепутата Светослав Малинов изказването на президента Радев е едно от най-отблъскващите изказвания на български политик в европейски контекст.
Светослав Малинов, евродепутат, “Демократична България”, ЕНП: “Образът на България е непоправимо накърнен. Каквото и да беше изградил досега като умерен човек с различни позиции, казусът “Мадуро” го разобличава като може би единственият държавен глава в ЕС, който директно подкрепя позицията на Мадуро, Путин и Турция. Господин Радев не може повече да претендира да бъде нещо по-различно от човек, който ще следва пропутинската политика. Тези знаци остават да важат до края на мандата му.
Българската официална позиция е закъсняла, но правилна. Изпуснахме възможността да се присъединим веднага към големите европейски държави, имайки предвид, че още миналата седмица ЕП гласува с огромно мнозинство против Мадуро. Самият факт, че ЕП реагира толкова бързо и изпревари някои държави, показва, че въпросът е безспорен за европейските демокрации”.
Позицията на БСП за Венецуела е ненамеса във вътрешните работи на трета държава.
Корнелия Нинова, БСП: “Нашата позиция за Венецуела е ненамеса във вътрешните работи на трета държава и намиране на мирно и спокойно излизане от ситуацията. Федерика Могерини казва: “Европа няма единно решение по въпроса, защото няма правомощия да признава държави и държавни институции. Това е в правомощията на отделните страни от общността“.
От пресцентъра на ДПС съобщиха, че партията все още няма позиция за Венецуела.