Две години след смъртта на Ислам Каримов бившият му президентски дворец бе превърнат в музей, пълен с портрети на авторитарния лидер. Каримов управляваше Узбекистан с железен юмрук в продължение на четвърт век.
Умиращо изкуство. Какво става с творбите, възпели диктатора на Узбекистан

1
Изложбата е открита през февруари 2018 г. в Ташкентския дворец (на снимката), където Каримов живее и работи до смъртта си през 2016 г.

2
Посетители в галерията. Работник в музея разказа пред "Свободна Европа", че повечето от картините са били собственост на самия Каримов, а други са поръчани специално за изложбата.

3
Портрет на младия Ислам Каримов на входа на музея. Творбата е озаглавена "Спомен от студентските години". Роден в Самарканд, Каримов учи икономика, преди да се издигне до редиците на съветските плановици.

4
Каримов на фона на импресионистки градски пейзаж от Узбекистан. По време на своето 25-годишно управление някогашният съветски апаратчик се превърна в президент до живот, без никога да се е явявал на демократични избори. Режимът му се свързваше с полицейски методи на управление и постоянни изтезания.

5
Платно от 2005 г., изобразяващо Каримов, който се моли с местни старейшини. Той бе известен и с бруталната си кампания срещу ислямстките радикали и техните симпатизанти.

6
Гигантска картина, изобразяваща Каримов в компанията на тигри, които често се представят като негови „духовни животни“. Заедно са изправени срещу ято лешояди, които местен гид описва като символ на „ислямския тероризъм“.

7
Картина от 1993 г., на която Каримов държи момиче под експлоадиращи фойерверки. Един от най-скандалните случаи, свързвани с режима му, бяха сблъсъците между антиправителствени протестиращи и узбекски сили за сигурност през 2005 г. в източния град Андижан, при които бяха убити стотици.

8
Детайл от битка с тигър.

9
Картина от 2017 г., изобразяваща известен мотив от медресе в Самарканд.

10
Млади посетители на музея си правят селфи пред платно с Каримов.

11
Маслено платно, на което Каримов е нарисуван като оратор пред Общото събрание на ООН. Цялата изложба е озаглавена „Сърцето, прегърнало вселената“. По време на управлението на Каримов узбекистанската икономика се мъчеше да излезе от десетилетия на изолация и бедност, въпреки че през последното десетилетие от режима му се наблюдаваше стабилен икономически растеж.

12
Детайл от картина от 2017 г., изобразяваща бъдещето на Узбекистан както го е видял художник, нает от правителството.

13
Изложени са и бронзови бюстове и статуи на Каримов. Изложбата е достъпна всеки работен ден и включва безплатен превод на английски, узбекски или руски език.

14
Портрет на Каримов в тийнейджърска възраст.

15
Сцена от бедствието в Аралското море (долу вляво) е вплетена в мащабна картина, изобразяваща среща в ООН.

16
Бронзова статуя на Каримов в изложбената зала.

17
Чинии с лика на Каримов се продават в Самарканд. Скоро след публикуването на тази снимка на 4 август миналата година, местните власти съобщават, че са преустановили търговията с подобни сувенири. Междувременно журналисти от държавната телевизия твърдят, че им е било наредено да не споменават името на покойния президент в ефир преди втората годишнина от смъртта му, като очевиден опит да се фокусира общественото внимание върху наследника му Шавкат Мирзийоев.