Земетресение с магнитуд от 7,7 по Рихтер разтърси Мианмар в петък и причини смъртта на най-малко 1644 души, предаде Ройтерс в събота.
Трусът засегна и столицата на Тайланд Банкок, където има най-малко 17 загинали.
Броят на ранените надхвърли 3400, а 139 души са в неизвестност.
Чуждестранни спасителни екипи, включително от Китай, Русия и Индия, се насочиха към Мианмар в събота, за да подпомогнат издирването на оцелели. Съобщава се, че общият брой на жертвите може да надхвърли 10 хиляди.
Новината идва, след като през 2021 г. военна хунта пое контрола върху Мианмар след преврат. Той предизвика граждански протести, при които бяха убити стотици. Страната е с разрушена инфраструктура и в състояние на продължаваща гражданска война.
В събота военното правителство първо съобщи, че вследствие от земетресението в Мианмар са загинали 1002 души. По-късно през деня броят на жертвите се повиши до 1644. Това е рязко увеличение в сравнение с първоначалните данни на държавните медии от петък за 144 загинали.
В тайландската столица Банкок земетресението срина строящ се небостъргач, като затрупа 30 души.
По данни на хунтата в Мианмар, чийто генерал отправи рядък призив за международна помощ в петък, земетресението е повредило пътища, мостове и сгради в страната.
„В момента се провеждат операции по издирване и спасяване в засегнатите райони“, се казва в изявление на хунтата в събота.
Китайски спасителен екип пристигна в събота в търговската столица на Мианмар Янгон. Русия, Индия, Малайзия и Сингапур изпратиха самолети с хуманитарни доставки и персонал в Мианмар.
Южна Корея каза, че ще предостави първоначална хуманитарна помощ на Мианмар в размер на 2 млн. долара чрез международни организации.
САЩ, които са в обтегнати отношения с военните в Мианмар и са наложили санкции на техни служители, включително на водача на хунтата Мин Аун Хлаинг, казаха, че също ще се включат в подпомагането.
Земетресението от петък засегна обширни райони на Мианмар - от централните равнини около град Мандалай до хълмовете на Шан, части от които не са изцяло под контрола на хунтата.
В Мандалай, втория по големина град в Мианмар, жители и спасители се опитваха да извадят хора изпод срутените сгради.
25-годишният Хет Мин О разказа пред Ройтерс, че се е опитал сам да разчисти отломките на срутена сграда, за да спаси баба си и двамата си чичовци, но в крайна сметка се е отказал.
„Не знам дали все още са живи. След толкова време не мисля, че има надежда“, каза той.
В Банкок, на 1000 км от епицентъра на земетресението, в събота започна спасителна мисия с багери, дронове и кучета за строителните работници, затрупани под отломките на срутилия се строеж на 33-етажен небостъргач.
„Ще направим всичко възможно. Няма да се откажем от спасяването на човешки животи“, каза губернаторът на Банкок Чадчарт Ситипунт.
Форум