Най-малко 25 души загинаха, а 800 бяха ранени при мощна експлозия в пристанищния ирански град Бандар Абас в събота, предадоха световните агенции.
Предполага се, че взривът се дължи на неправилно съхранение на натриев перхлорат, който се използва в производството на ракетно гориво. В неделя пожарът, предизвикан от експлозията, беше овладян.
Новината дойде в деня, в който САЩ и Иран проведоха в Оман третия кръг от преговорите за бързо развиващата се ядрена програма на Техеран. Това са първите им официални срещи по този въпрос от години насам и се провеждат на фона на нарастващо напрежение между двете страни.
Предишните два кръга от преговорите се проведоха по-рано през април - първо в Оман, а после в Италия. Четвъртият кръг е насрочен за 3 май, също в Оман.
Никой официален представител на Иран не предполага, че експлозията от събота се дължи на атентат. Въпреки това иранският външен министър Абас Арагчи, който ръководи делегацията на Техеран в Оман, каза по-рано тази седмица, че „нашите служби за сигурност са в повишена готовност, като се имат предвид предишни случаи на опити за саботаж и убийства“.
Властите в Иран не дадоха ясно обяснение за причините за взрива. Хосейн Зафари, говорител на иранската организация за управление на кризи, обвини за него лошото съхранение на химикали в контейнерите на пристанището.
Според независими експерти до експлозията се е стигнало заради неправилно съхранение на натриев перхлорат - компонент, използван в ракетното гориво.
Според британската компания за морска сигурност „Амбри“, през март пристанището е получило пратка с „ракетно гориво от натриев перхлорат“. То е било предвидено за попълване на запасите от ракети на Иран, които са се изчерпали в резултат на преките му атаки срещу Израел по време на войната с Хамас в Ивицата Газа.
Техеран не е признал, че е взел пратката, но данни за проследяване, получени от Асошиейтед прес, показват кораби, за които се предполага, че пренасят химикала, в близост до пристанището през март.
Министерството на вътрешните работи на Иран съобщи, че е започнало разследване по случая.
Междувременно в събота Иран и САЩ проведоха преговори в Оман относно ядрената програма на Техеран. Разговорите са продължили няколко часа, съобщиха оманските посредници между Арагчи и специалния пратеник на САЩ Стив Уиткоф.
„Преговорите бяха много сериозни и професионални“, каза Арагчи, без да даде повече подробности
Оманският външен министър Бадр ал-Бусаиди също оцени срещата положително и каза, че Техеран и Вашингтон са установили „общ стремеж за постигане на споразумение“.
Целта на преговорите е да се ограничи ядрената програма на Иран в замяна на отмяната на някои от смазващите икономически санкции, които САЩ са наложили на страната.
САЩ и други западни държави отдавна обвиняват Иран, че се опитва да създаде ядрено оръжие. Техеран отрича тези твърдения и казва, че разработва ядрената си програма с мирни цели.
През 2015 г. САЩ участваха в подписването на ядреното споразумение с Иран, от което обаче президентът на САЩ Доналд Тръмп се оттегли през 2018 г. Това споразумение официално изтича през октомври 2025 г.
Откакто се върна в Белия дом през януари тази година, Тръмп заплашва Техеран, че ако не бъде постигнато ново споразумение, ще предприеме въздушни удари, насочени срещу иранската програма.
Форум