Денят е слънчев и горещ. Няма облаци, въпреки че по прогноза на 16 юли можеше и да вали. Възрастна жена върви по улицата с чадър, за да се предпази от водата, която се излива наоколо. Стотици хора на площада пълнят кофи и канчета с вода от близката чешмичка и езерото, други носят водни пистолети и други пръскащи играчки. Някои вече са мокри от глава до пети.
Това не е само тук, а и на съседната улица, където пък мъж пръска с пръскачка от затворения си магазин и пълни кофите и пистолетите на забързани младежи. Пресичаш улицата, за да се предпазиш, а на отсрещния тротоар кофа вода се излива директно от терасата върху преминаващите отдолу хора. Млад мъж с бебе на ръце се смее.
Това е Вардавар или Вартавар - голям празник на водата в Армения. На тази гледка можеше да стане свидетел всеки, озовал се по улиците на столицата Ереван в неделя – точно 98 дни след Великден.
Този празник е от езически времена и почита богинята на любовта, красотата, водата и плодородието Астгик. Богинята подарявала рози и пръскала с розова вода, за да разпространи любов, както и да почете бога на огъня и войната Вахагън, казва Рузана Цатурян, куратор в Института по археология и етнография в Националната академия на науките на Армения пред списание Смитсониан.
Хората празнували този ден, като поднасяли рози на Астгик, пръскали се с вода и пускали гълъби в небето. Варт във Вардавар (Вартавар) на арменски означава роза.
През 301 г. сл. Хр. Армения става първата страна, приела християнството. Църквата запазва празника.
„Сега е и църковен празник в Армения. Включен е в църковния календар“, казва Цатурян.
В арменската църква празникът е свързан с Прeoбражение Господне – деня, в който Исус Христос разкрива пред учениците си божествения си образ (6 август). Днес хората се поливат с вода за пречистване и здраве.
Туристите, на които не им се нрави да обикалят мокри цял ден, може да се опитат да протестират, но насреща ще чуят: „Това е празник! Вие сте в Армения.“
В късния следобед хората са нагазили в Лебедовото езеро до Площада на свободата в Ереван. Там е строена и зелена водоноска, която пуска струи вода. Всеки, който минава оттам, вече е мокър, а ако не е, вероятността да бъде пощаден от кофите и пръскачките е малка.
Дори да попаднeте на празна улица, струята може да долети и от преминаваща наблизо кола.
Вечерта въздухът е свеж и влажен от водата, която цял ден се е изливала по улиците, но водните битки вече са приключили. Все пак няма как да сте сигурни, че ще се приберете сухи, ако хванете такси, което през деня е обикаляло по улиците на града и седалките му са подгизнали от водата.
През 2024 г. Вардавар ще бъде на 7 юли, неделя, 14 седмици след Великден.