През изминалата 2023 г. западни компании са доставили на Русия компоненти на стойност 2,9 млрд. долара въпреки санкциите срещу Москва, съобщава Ройтерс, като цитира канцеларията на украинския президент Володимир Зеленски.
Киев настоява пред съюзниците си да затегнат санкциите срещу Русия и да затворят вратичките в експортния контрол, като каза, че Москва все още може да внася военни стоки за войната си в Украйна.
Новината идва на фона на новия, 12-и пакет санкции, които западът налага на Москва от началото на военната ѝ инвазия в Украйна преди близо две години.
Вносът на военни стоки в Русия през 2023 г. възлиза на 90% от нивата, регистрирани преди пълномащабната инвазия през февруари 2022 г., съобщи канцеларията на президента Володимир Зеленски.
Тя се позова на изследване на работна група, ръководена от началника на кабинета на Зеленски Андрий Ермак, както и Майкъл Макфол, бивш посланик на САЩ в Москва.
Изследването е съсредоточено върху опитите на Русия да заобиколи санкциите за контрол на износа на военни стоки.
"В образци от унищожени или пленени руски оръжия бяха открити продукти на повече от 250 западни компании", казват от офиса на Зеленски.
Киевското училище по икономика, което участва в изследването, каза, че в руското военно оборудване, включително хиперзвуковите ракети "Кинжал", които Москва използва за въздушни удари по Украйна, са открити почти 2800 чуждестранни компонента.
"Всъщност 95% от всички части, открити в руските оръжия на бойното поле, са доставени от производители в коалиционни държави, като 72% се падат само на компании, базирани в САЩ", се казва в изследването.
В началото на ноември разследвания показаха, че Русия е получила над 1 млрд. евро благодарение на "Лукойл" и изключението от европейските санкции в България.
Форум