Столичната община е дала срок до края на лятото на фирмата собственик на Сименовския лифт - "Витоша ски" да представи конкретен проект за обновяване и пускане на съоръжението.
Ако това не стане, тогава общината ще пристъпи към "План Б" и ще предприеме действия, за да възстанови със собствени средства другия вариант за качване до Витоша с лифт - също нефункциониращия Драгалевски лифт.
Това каза кметът на София Васил Терзиев в сряда, когато представи своята визия за развитие на Витоша.
Кабинковият Симеоновски лифт беше последната останала работеща въжена линия от столицата до Витоша до есента на 2023 г., когато спря да функционира. Фирмата собственик каза, че го спира, защото лифтът не може да се ремонтира.
Преди това през 2017 г. беше спрян и Драгалевският лифт, също собственост на "Витоша ски".
Сега кметът на София Васил Терзиев съобщи, че е дал срок на компанията да представи официално проект за възстановяване на Симеоновския лифт. По думите му Общината разглежда възстановяването именно на тази въжена линия като приоритетно.
Причината е, че до Симеоновския лифт има възможност да се създаде голям буферен паркинг за коли, както и да бъде разширена мрежата на градския транспорт до него. Това ще позволи да тръгнеш към Витоша, директно слизайки от градски транспорт, без да ползваш кола, каза Терзиев.
Той припомни и че по-рано миналата година "Витоша ски" съобщи, че има намерение да инвестира 100 милиона евро за развитието на Витоша.
Ако до края на лятото обаче фирмата не представи официален проект за инвестициите, тогава Общината ще пристъпи към възстановяване на Драгалевския лифт. Това би станало "със средства и проект на общината", каза Терзиев.
Такава възможност има, след като през 2023 г. Столичната община спечели делото срещу "Витоша ски". Фирмата обжалваше заповедта на главния архитект на София за възстановяване на дейността на лифта.
Според съдебното решение ако компанията собственик не започне обновление на съоръжението, Община ще може да го направи принудително.
"Ясно е, че Витоша не може да бъде огромен ски курорт и в нашите глави той не трябва да бъде. Но може да бъде уреден с перфектни условия за ски, с много добър достъп", каза в сряда кметът Терзиев.
По думите му той очаква фирмата собственик да представи през следващите месеци план и за развитието на останалите занемарени ски съоръжения. Терзиев посочи, че визията на екипа му е за "компактна ски зона", без изсичане на гори.
Той съобщи още, че Общината предвижда да подобри и достъпа с автобуси и коли, като иска да създаде големи буферни паркинги в началото на двата пътя към планината – от кварталите "Бояна" и "Драгалевци".
"Идентифицирали сме и редица малки паркинги, които водят към планината от различни точки", каза Терзиев.
Това трябва да бъде съчетано и с увеличаване на автобусите, както и честота им - по линиите 61, 63 и 66, които стигат до Витоша.
Общината освен това е започнала действия и за да бъде прехвърлена собствеността на пътищата, които водят в планината, към нея. Към момента те са държавна собственост.
Лифтовете и пистите на Витоша, която се намира в покрайнините на София, от години са до голяма степен нефункциониращи. Към момента единственият работещ лифт в планината е "Лале 1" и "Лале 2".
След спирането на Симеоновския лифт обаче няма съоръжение, което да свързва столицата с Витоша.
През 2019 г. стана ясно, че формален собственик на „Витоша ски“, която приватизира лифтовете на Витоша, е Ерик Гумер. Той е съосновател и изпълнителен директор на италианската компания TechnoAlpin, водещ производител на оръдия за изкуствен сняг.
От години дружеството, както и „Юлен“, което е концесионер на най-големия зимен курорт в България - Банско, бяха свързвани от редица журналистически разследвания с шефа на Българската федерация по ски и акционер в Първа инвестиционна банка Цеко Минев.
И двете дружества през годините са натрупвали милиони задължения към банката.
Форум