Връзки за достъпност

Извънредни новини

ВАС се съобрази със Сарафов. Конституционният съд е сезиран за спрения конкурс за главен прокурор


Временно изпълняващият функциите на председател на Върховния административен съд Георги Чолаков (вляво) и и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов в Народното събрание, 19 юни 2024 г.
Временно изпълняващият функциите на председател на Върховния административен съд Георги Чолаков (вляво) и и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов в Народното събрание, 19 юни 2024 г.

Върховният административен съд (ВАС) удовлетвори желанието на временния главен прокурор Борислав Сарафов и сезира Конституционния съд (КС) заради спряната от парламента процедура за избор на титуляр на неговия пост.

Сарафов беше единствен кандидат в конкурса, но в началото на годината парламентът спря процедурата само ден преди гласуването във Висшия съдебен съвет (ВСС). Наред с това депутатите приеха членове на съвета с изтекъл мандат да не могат да избират главен прокурор и председатели на двете върховни съдилища.

С друга промяна в Закона за съдебната власт беше прокарано ограничение изпълняващите тези три длъжности да могат да останат временно на тях максимум шест месеца. Освен Сарафов, в тази хипотеза е и и.ф. председател на ВАС Георги Чолаков.

Мандатът на настоящия ВСС изтече преди повече от две години. В момента в парламента тече процедура по номиниране на нови членове от квотата на депутатите. Ако нов състав не бъде избран до юни, Сарафов трябва да бъде заменен от друг временен главен прокурор.

През това време КС ще трябва да прецени дали ще образува дело за прекратената процедура за главен прокурор. От определение на ВАС, цитирано от "Лекс", става ясно, че въпросните промени в ЗСВ нарушават принципа за разделение на властите и накърняват независимостта на съдебната система.

Според върховните съдии Николай Гунчев, Стела Динчева и Стефан Станчев с тази поправка парламентът "изземва конституционните правомощия на Пленума на ВСС, като предписва вземане на конкретно решение".

В определението на ВАС се допълва, че по този начин депутатите лишават "кадровия орган на съдебната власт от гарантираната му от Конституцията самостоятелност и дискреционна преценка в процеса на осъществяване на правомощията, които има".

Ако КС образува дело по казуса и приеме, че промените в ЗСВ са противоконституционни, ще бъде отменен шестмесечният срок за временни ръководители на прокуратурата и двете върховни съдилища. Това ще означава, че Сарафов ще може да остане безсрочно като и.ф. главен прокурор и да бъде издигнат за титуляр на поста веднага след произнасяне на такова конституционно решение.

През декември Конституционният съд отказа да отговори на въпроса дали състав на ВСС с изтекъл мандат може да избира тримата големи в съдебната власт. Това позволи настоящите съдебни кадровици да продължат с процедурата за избор на нов ръководител на държавното обвинение, докато тя не беше спряна от парламента.

На този фон в края на миналата година серия от публични разкрития показа необяснимо високи доходи на сина и бившата съпруга на Сарафов. Този случай така и не беше изяснен от Сарафов, който от години е обвиняван и в зависимости от ГЕРБ и санкционирания за корупция Делян Пеевски.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

Най-ново видео

Как Делян Пеевски е и в опозиция, и във властта
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00
XS
SM
MD
LG