Бившият премиер Кирил Петков лично е разпоредил ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов през 2022 г., като по този начин "е превишил властта си". Това е основното твърдение на прокуратурата, заради което временният главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на Петков, а депутатът декларира, че се отказва от него.
Междувременно в няколко медии изтекоха части от протоколи от разпити на свидетели по делото, които потвърждават, че планът за арест на Борисов е бил обсъждан в кабинета на Петков в Министерския съвет. Там са присъствали още тогавашният му вицепремиер Асен Василев, вътрешният министър Бойко Рашков, а по-късно шефовете на данъчните и Националната служба за охрана Румен Спецов и Емил Тонев и други.
От изтеклите доказателства става ясно, че те са събрани преди няколко седмици, непосрествено след провеждането на последните парламентарни избори на 27 октомври. Прокуратурата засега не обяснява каква е причината да се активизира точно сега по случай, който датира отпреди повече от две години и половина. Искането за имунитета на Петков съвпада с началото на преговорите за съставяне на правителство.
Борисов беше арестуван на 17 март 2022 г. заедно с бившата си говорителка Севделина Арнаудова и бившия финансов министър Владислав Горанов. Тогава беше съобщено, че те са заподозрени в изнудването на Васил Божков.
Божков от години твърди, че по време на третия кабинет на Борисов (2017-2021) е бил подложен на шантаж и е предал на Борисов, Горанов и Арнаудова. По думите му той е предал на тримата общо 60 млн. лв. Те бяха задържани за 24 часа, но прокуратурата не им повдигна обвинения и впоследствие съдът обяви арестите им за незаконни. Разследването по твърденията на Божков пък беше прекратено миналата година.
Ден след внасянето на искането на Сарафов за сваляне на имунитета на Петков, в бТВ, "Епицентър" и "Труд" се появиха извадки от свидетелски показания срещу съпредседателя на ПП-ДБ. От тях ставаше ясно, че той лично е държал Борисов да бъде задържан без да бъде уведомена прокуратурата и да му бъдат поставени белезници.
Арестът на лидера на ГЕРБ действително беше извършен в условията на т.нар. неотложност, при която МВР предприема действия по разследване и след това иска те да бъдат одобрени. В случая прокуратурата обяви и арестите, и извършените претърсвания в къщите на задържаните за изначално незаконни. Това беше потвърдено и от съда.
Две години и половина по-късно прокуратурата е извършила серия разпити по случая, показват публикуваните в медиите протоколи. Сред далите показания са разследващи полицаи, които твърдят, че са казали на Петков, че не са компетентни да извършат арестите, но той е настоявал това да се случи.
По думите на Цветан Йоцов, който е трябвало лично да арестува Борисов, той е получил множество нареждани от "началници и служители около премиера" да изведе лидера на ГЕРБ с белезници. Полицаят обаче не е направил това, защото е преценил, че няма основания за използване на помощни средства.
Другата основна част от показанията, сред които са разпитите на Спецов и Тонев, се фокусира върху събитията в кабинета на Петков в Министерския съвет след ареста на Борисов. Двамата свидетели твърдят, че присъстващите са се черпили с уиски и са вдигали наздравици.
Това беше коментирано и лично от Борисов преди ден. По думите му пред журналистите политиците от ПП-ДБ не трябва да се занимават със съдебна реформа, "защото тези хора са пили уиски и са правили заря, когато арестуваха политически лидери".
На базата на тези доказателства прокуратурата планира да обвини Петков, че е превишил властта си, "като неправомерно е разпоредил" на служители на Главната дирекция "Национална полиция" да образуват "досъдебно производство в нарушение на НПК срещу лица, спрямо които нямат правомощия". Става въпрос за престъпление по служба.
Форум