Унгарският закон за „защита на националния суверенитет“ дава възможности на правителството да сплашва и наказва опозицията и затова предизвиква загриженост в Държавния департамент на САЩ. Това съобщи говорителят Матю Милър в изявление в сряда.
Промените в закона бяха приети от унгарския парламент преди седмица, след като предизвикаха критики и от страна на Европейския съюз.
Те дават на правителството „драконовски инструменти, които могат да бъдат използвани за сплашване и наказване на онези с възгледи, които не се споделят от управляващата партия“, каза още Милър.
Управляващата партия Фидес казва, че законът ще защитава срещу неоправдана политическа намеса от чужди лица или групи.
Законът е „несъвместим с нашите споделени ценности за демокрация, лична свобода и върховенство на закона“, допълни Милър.
Същите законодателни промени бяха остро критикувани и от Европейския съюз, преди да бъдат приети. Напрежението между Унгария и Брюксел се покачи и когато стана ясно, че ЕС ще продължи да блокира изплащането на Унгария на останалите средства от фондовете за възстановяване на страната след пандемията от COVID-19.
Причината е, че те са обвързани с върховенството на закона в страната и Унгария трябва да напредне по въпроси като съдебната реформа, борбата с корупцията и управлението на системите за одит и контрол, за да ги получи.
ЕС за първи път обвърза прилагането на върховенството на закона в страните членки с европейските фондове през 2020 г., а Унгария се превърна в първата страна в 27-членния блок, която трябва да промени законодателството си, за да не загуби финансирането си.
Унгарският премиер Виктор Орбан управлява страната от повече от 10 години. Той поддържа близки отношения с Русия дори и след началото на войната ѝ в Украйна.
За над 10 години управление Орбан ограничи правата на мигрантите, ЛГБТИ общността и жените, подчини съдилища, медии, неправителствени организации и академични среди на властта. През 2018 г. разследване на Ройтерс установи, че той насочва средства за развитие на ЕС към свои роднини и приятели.
Форум