Връзки за достъпност

Извънредни новини

Киев дава на САЩ да добива минерали в Украйна срещу военна помощ. Какво значи това


Жени изпращат мъжете си на фронта. Снимката е от гарата в Краматорск, Украйна, 2 февруари 2025 г.
Жени изпращат мъжете си на фронта. Снимката е от гарата в Краматорск, Украйна, 2 февруари 2025 г.

Не сте го чували или не вярвате, че сте го чули правилно: Украйна ще предаде на САЩ правото да добива съкровища от земята ѝ, а в замяна ще получи оръжие. Точно така е. Може да звучи като купуване на помощ, но изглежда като първата успешна сделка, която ще се сключи с Доналд Тръмп в името на Украйна.

Новината стана известна от изказване на американския президент Доналд Тръмп в началото на седмицата: „Искаме да сключим сделка с Украйна, при която те ще осигурят това, което им даваме [оръжие] с техните редкоземни и други неща“, каза той. И добави, че Украйна е съгласна.

Редкоземни се наричат онези минерали, за които има голямо търсене, и с които се правят батерии, компютри, умни телефони, електрически коли и оръжие.

Новината, че САЩ ще дава военна помощ на Украйна срещу това, че ще "получи" нейни полезни изкопаеми, изненада много хора, за които досегашните военни доставки не бяха въпрос на размяна. Новината дойде след дълги месеци на опасения от страна на Украйна, че ако Доналд Тръмп спечели президентските избори, той може да спре военната помощ за Киев.

Войната продължава вече почти три години. САЩ е най-големият доставчик на оръжие за страната, която Владимир Путин нападна на 24 февруари 2022 г.

Причина за страховете, че Украйна ще остане без оръжие от САЩ, беше фактът, че Тръмп се беше изказвал подигравателно за украинския президент Володимир Зеленски и беше критикувал администрацията на Джо Байдън за многото милиарди долари, отпуснати на Киев. Това стана по време на предизборната кампания.

Кой предложи "размяната"

В действителност предложението да се разменя военна помощ срещу полезни изкопаеми дойде от самата Украйна, а не от администрацията на Тръмп. Това стана около месец преди президентските избори в САЩ, проведени на 5 ноември 2024 г.

Тогава Зеленски изпрати свой "План за победа" и на двамата кандидати за президент на САЩ - Камала Харис и Доналд Тръмп. Сред точките в него фигурираше и тази: че Украйна предлага на САЩ да добива минерали, намиращи се на нейната територия. А в замяна да получи военна помощ.

Оттогава въпросът не беше повдиган публично - чак до понеделник, когато Доналд Тръмп каза, че добивът на редкоземни минерали ще осигурят американските военни доставки.

Тръмп е бизнесмен, той разбира предимно от сделки, коментираха през есента американски и украински политически експерти. Много от тях твърдяха, че украинската идея се е зародила след среща на Зеленски със сенатора републиканец Линдзи Греъм - през лятото на 2024 г. Той е бил сред тези, които са казали в Киев, че ако Тръмп стане президент, по-добре да му се предложи нещо в замяна на оръжието.

„Всичко това може да се развива с нашите партньори, които едновременно ни помагат да защитим земята си и да отблъснем врага със своите оръжия, присъствие, пакети от санкции“, каза украинският президент Володимир Зеленски. Той нарече предложението "абсолютно справедливо". После добави: "Говорих за това през септември, когато се срещнахме с президента Тръмп".

И още едно уточнение от Зеленски: „големите количества полезни изкопаеми“ на Украйна се намират в териториите, окупирани от Русия от 2014 г. насам.

Какво са редкоземните минерали

Редкоземните минерали са около 17. Сред тях са итрий, церий, лантан. Търсенето им е голямо, защото са част от производството във високите технологии.

Един пример – те са нужни, за да може да се създават по-малки и по-тънки батерии, които да издържат по-дълго време. Военната индустрия също разчита на тях - за оръжия и свързана с тях технология. Други редкоземни минерали се използват като химични катализатори в създаването на магнити, генератори, компютърни устройства.

Тези минерали се намират в малки количества в земната повърхност. Това означава, че за да получите адекватно количество от тях, трябва да извадите твърде много земя, да ги отделите от нея, а после и да ги обработите, преди да са годни за използване в технологиите.

Украйна има съществени количества от редкоземни минерали, показват данните на украинските геолози.

Тя разполага и с по-малко редки минерали, които също се използват в технологиите – литий например, който се използва в батериите. Или титан, който е нужен в самолетната индустрия. Някои експерти смятат, че само залежите на литий се измерват в милиарди долари.

Доналд Тръмп може би е имал предвид и тези минерали, а не само редкоземните, но той не е уточнявал това.

Разбира се, Украйна има много по-големи залежи на по-разпространени минерални ресурси като въглища, желязна руда, нефт и газ, които дават приходи на страната и привличат инвеститори.

Много от тези ресурси се намират в онези части на Украйна, които сега са окупирани от руската армияя и могат да се озоват под тотален руски контрол.

За какво са му на Тръмп тези минерали

От години нараства надпреварата в локализирането, осигуряването, разработването и монетизирането на редкоземните минерали. Предполага се, че в САЩ има 3.6 млн. тона от тях, а в Канада - 14 млн. тона.

САЩ е вторият по големина производител в света след Китай. Други водещи държави са Австралия и Мианмар.

Китай например добива 60% от всичките редкоземни минерали в света. Но тази страна преработва 90% от световните залежи, което означава, че внася минералите от други страни, за да ги направи годни за употреба в индустрията си.

През 2023 г. страната разтърси световните пазари с новината, че спира добива и производството на редкоземни минерали.

В понеделник, 3 февруари, когато Тръмп съобщи, че ще "осигури" военните доставки за Украйна с разработване на редкоземните ѝ находища, Китай наложи нови тарифи на вноса на стоки от САЩ. С това Пекин отговори на съобщенията от Белия дом за повищаване на таксите за внос от Китай.

Освен това Китай наложи контрол върху износа на волфрам, телур, рутений и молибден - минерали, които са от критична важност за високите технологии, но не попадат в категорията на редкоземните.

Но да се върнем към доставките на оръжие

Украйна в огромна степен зависи от военните доставки на САЩ, за да се съпротивлява на руската агресия. Към септември 2024 г. беше отпуснал 174.2 млрд. долара за нужди на Киев. По-голямата част от тях са за нужди на отбраната.

Доналд Тръмп вече обяви, че спирането на военните действия е негов приоритет, а съветниците му дадоха знак, че основно средство за постигането на тази цел е въвличането на Русия и Украйна в преговорен процес. Сега обвързването на военната помощ с концесии за добив може да се окаже ключ или поне голяма част от всичките сметки.

Засега е факт, че Украйна не може да продължи да се защитава без американска помощ. Това, което не е известно, е колко дълго тя би могла да издържи без подобни доставки.

Какво мисли Русия

Русия също има залежи на редкоземни и на критично важни минерали. Но в производството им тя е далеч след Китай и други страни.

Най-общо казано, Москва вижда като положителна стъпка всеки факт, който затруднява живота на Украйна. Русия знае, че предимно американското оръжие позволява на Украйна да се защитава.

Но в последно време има знаци, че подходът на САЩ може и да не бъде добър за Русия. Такива например бяха репликите на Тръмп, че ще наводни Украйна с още повече оръжие, ако Путин не седне на масата на преговорите.

Говорителят на Кремъл Дмитри Песков беше помолен за коментар на последните новини от Белия дом, които засягаха добива на редкоземни минерали. Той каза, че това изглежда така, сякаш Вашингтон кара Украйна да си плати за военната помощ.

  • 16x9 Image

    Майк Екел

    Майк Екел е старши кореспондент на Радио Свободна Европа от Вашингтон.

  • 16x9 Image

    Татяна Ваксберг

    Татяна Ваксберг е главна редакторка на Софийското бюро на Радио Свободна Европа от 2018 година. Работила е в БНТ, Радио Свободна Европа, Радио Свобода, Дойче веле и Le Courrier des Balkans. Била е кореспондентка в Хага и Вашингтон. 

Форум

XS
SM
MD
LG