Заключителната декларация на Групата на 20-те най-големи икономики (Г-20) в Индия разгневи Киев заради отказа да осъди Москва за агресията ѝ срещу Украйна.
Осемнадесет месеца след пълномащабното нахлуване на Русия Украйна се опитва да набере инерция в контраофанзивата, която се провежда на три фронта.
"Благодарни сме на партньорите, които се опитаха да включат силни формулировки в текста", написа във Фейсбук говорителят на украинското външно министерство Олег Николенко.
"Въпреки това, по отношение на руската агресия срещу Украйна, [Г-20] няма с какво да се гордее", добави той.
Окончателната декларация разкри острите разногласия на 20-те по отношение на руската инвазия в Украйна. Домакинът Индия успя да накара участниците да се съгласят с окончателното изявление само след като смекчи формулировката за войната на Москва срещу съседката ѝ.
В изявлението се говори за "човешкото страдание и допълнителните отрицателни последици от войната в Украйна", но не се споменава нахлуването на Русия.
"Всички държави трябва да се въздържат от заплаха или използване на сила с цел придобиване на територия (...) на която и да е държава", се казва в декларацията.
"Използването или заплахата за използване на ядрени оръжия е недопустимо", пише още в документа, който се позовава на Устава на ООН.
В декларация се призовава и за прилагане на черноморската инициатива за безопасен превоз на зърно, храни и торове от Украйна и Русия. Москва се оттегли от споразумението през юли, като твърди, че не са били изпълнени нейните искания за прилагане на паралелно споразумение за облекчаване на правилата за руския износ на храни и торове.
Реакциите
В неделя Русия и САЩ изразиха одобрение за декларацията.
"Всичко беше отразено в балансирана форма", каза преговарящият от името на Русия в Г-20 Светлана Лукаш, цитирана от руската агенция Интерфакс.
"Всички страни членки на Г-20 се съгласиха да действат като едно цяло в интерес на мира, сигурността и разрешаването на конфликти по света", добави тя.
Съветникът по националната сигурност на Белия дом Джейк Съливан каза, че декларацията "върши много добра работа в защита на принципа, че отделните страни не могат да използват сила, за да търсят териториални придобивки или да нарушават териториалната цялост и суверенитета или политическата независимост на други държави".
Германия и Великобритания също изразиха одобрение за резолюцията.
Германският канцлер Олаф Шолц каза, че блокът не се е отказал от нито една от позициите си и добави, че фактът, че Москва е подписала споразумението, е важен.
Шолц изрази одобрението си, че в декларацията се подчертава "териториалната цялост" на всички страни, въпреки че документът не осъжда изрично Русия за нахлуването в съседна Украйна.
"Възможността, която имаме, е текст или липса на текст, и според мен е по-добре [да имаме] текст. Поне ако те [руснаците] не го изпълнят, ще знаем още веднъж, че не можем да разчитаме на тях", каза дипломатът.
Френският президент Еманюел Макрон каза, че срещата на Г-20 не е непременно мястото, където може да се очаква дипломатически напредък по отношение на войната в Украйна.
По думите му декларацията на лидерите на Г-20 не е дипломатическа победа за Москва, а потвърждава изолацията на Русия.
Консенсусът дойде изненадващо, тъй като групата е дълбоко разделена по отношение на войната в Украйна. По-рано западните държави настояваха за силно осъждане на Русия в лидерската декларация, докато други страни настояваха тя да бъде съсредоточена върху по-широкообхватни икономически въпроси.
Двудневната среща на върха на Г-20 се провежда в Индия. В събота групата прие Африканския съюз (континентална организация от 55 държави членки) за постоянен член. Сред членовете на групата са още САЩ, Китай и Русия, но на форума не присъстват лидерите на Русия и Китай – Владимир Путин и Си Дзинпин. .
Г-20 представлява около 85% от световния БВП, повече от 75% от световната търговия и около две трети от населението на планетата. С приемането в групата на Африканския съюз цифрите ще се увеличат още повече.
В неделя Индия предаде председателството на Г-20 на Бразилия на церемонията по закриването срещата.
До края на годината Индия ще бъде домакин на още няколко събития на Г-20. Тя е председател на групата от 1 декември миналата година, когато пое поста от Индонезия, и ще продължи да изпълнява тази длъжност до 30 ноември.