Ракети с голям обсег, балистични ракети, въпроси за Трета световна война.
Само в рамките на няколко дни новините за войната в Украйна създадоха впечатление за нова, голяма ескалация. Заедно с това данните от фронта показват и напредък на руските сили в Донецка област в Украйна и Курска област в Русия.
Между всички тези новини, има още една, която също може да има сериозно дългосрочно значение, но сякаш остана скрита.
Става въпрос за решението на САЩ да дадат противопехотни мини на Украйна. То дойде въпреки критиките на редица международни организации.
Предоставянето им досега беше табу, каквито в по-ранните етапи на войната бяха снабдяването на Киев с танкове и изтребители. Докато за бронираните машини и самолетите много държави постепенно промениха решението си, сега това едва ли ще се случи.
Причината е в това, че редица държави почти изцяло са ги премахнали от въоръжението в армиите си, а стотици са се подписали под конвенцията срещу употребата им.
Но администрацията на Джо Байдън все пак реши да даде на Киев такива мини. Причината е в притеснението от неспиращата руска офанзива през последните месеци, пишат американски медии.
Защо са забранени противопехотните мини
Мините представляват взривни устройства, които са скрити в земята. Те избухват, когато някой премине над или край тях.
Някои от тях са проектирани да унищожават бронирани машани. Такива са например противотанковите мини, с каквито САЩ снабдява Украйна от месеци.
Мините имат множество предназначения в зависимост от стратегическата им употреба. Те могат да бъдат използвани за защита на обект, при поставяне на засада, при стратегическо отстъпление.
Някои от тях могат да се взривят само в определен период от време след поставянето им. Други обаче продължават да са смъртна опасност десетилетия след залагането им.
Именно това е една от причините, заради които десетки държави са ги забранили.
Противопехотните мини имат за цел да убият или ранят войници на противниковата армия. Заради продължителния живот на част от устройствата, те стават значително по-опасни след края на военните конфликти, защото цивилното население не е подготвено, а често и не подозира, че такива са поставени на някои места.
През 1997 г. е подписана конвенция на ООН, която ги забранява. Към днешна дата над 160 държави в света са я подписали и една от тях е Украйна. Сред страните, които не са подписали конвенцията, са Русия, САЩ и Китай.
Кой, кога и къде използва противопехотни мини
Най-елементарните форми на взривни устройства, скрити под земята, се използват още по време на Американската гражданска война в средата на 19 в. Оръжията постепенно се усъвършенстват и се използват масово в най-големите военни конфликти.
Противопехотните мини се използват масово по време на Втората световна война. След нейния края в продължение на години европейските държави чистят неизбухналите устройства. Само на територията на Дания са премахнати над 1,4 млн. мини.
Според Mine action review, която се занимава с проучвания и анализи, свързани с употребата на мини и касетъчни боеприпаси, към днешна дата Украйна е най-силно засегнатата от мини страна в света. Във водещите пет страни са още Афганистан, Камбоджа, Ирак и Йемен.
Данните от Камбоджа показват, че след над три десетилетия на войни и конфликти, над 40 000 души са се оказали с ампутирани крайници заради избухнала мина.
Според данни от доклад, публикуван преди седмица, през 2023 г. общо 5757 души са били ранени или убити заради мини, останали след военни конфликти от миналото. 84% от жертвите, за които има данни, са цивилни, а 1/3 от тях са били деца.
Всяка година редица правителствени и неправителствени организации харчат за почистване на мини приблизително 400 млн. долара.
Решението на САЩ да предоставят противопехотни мини за Украйна беше определено като "шокиращo и унищожително развитие" от директорката на Хюман райтс уоч Мери Уорхам.
Използва ли Русия мини в Украйна
Както САЩ, така и Русия разполага с широк набор и огромни запаси от противопехотни и противотанкови мини.
HALO Trust, неправителствената организация, която се занимава с разминиране, пише, че руската армия е поставила над 2 млн. мини на територията на Украйна след началото на инвазията ѝ през 2022 г.
По данни на Хюман райтс уоч в 11 от всички 27 области на Украйна са били открити мини. Те са най-много в източната част на страната. Там протичат и активните бойни действия.
Според данни на различни организации Русия използва поне 13 различни разновидности на противопехотните мини. По-голямата част от тях са предимно стари, съветски взривни устройства.
По данни на украинските сапьори, сред най-използваните са ПФМ-1, по-известна като „пеперуда“ или „листо“. Такива имат широка употреба от страна на руската армия по време на войната в Афганистан. Те могат да бъдат разпръсквани ръчно, но също и да бъдат хвърляни от летателни апарати или артилерия.
Други противопехотни мини с широка употреба са МОН-50 и МОН-90. По подобие на PFM-1 и тези утройства са на няколко десетилетия, но продължават да са на въоръжение в руската армия.
Сред по-модерните мини са РОМ-3. Те са устроени така, че не е необходимо да бъдат докосвани, за да се взривят. Имат вградени сонди, които засичат вибрации. В такава ситуация мината се активира и се изстрелва на височина между 1 и 1,5 метра, където се взривява. При взрива се разпръскват смъртоносни метални фрагменти.
Освен противопехотни мини, Русия използва и широк набор от противотанкови мини.
Форум