Връзки за достъпност

Извънредни новини

От Балканите до Киргизстан. Колко важна е ролята на Турция на международната сцена


Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган. Снимката е от декември 2024 г.
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган. Снимката е от декември 2024 г.

Какво означават масовите протести в Турция за страните от региона - а и за целия свят? От Украйна и Русия до Иран и Централна Азия, Турция има ключово дипломатическо, политическо и икономическо влияние.

Турция е свидетел на най-големите си протести от повече от десетилетие насам. Въпрос на спекулации е дали те ще се окажат предизвикателство пред президента Реджеп Тайип Ердоган, или ще доведат до още по-сериозно залитане към авторитаризъм.

Но от значение е и как размириците ще повлияят върху ролята на Турция на международната сцена.

Протестите започнаха, след като турската полиция задържа кмета на Истанбул и основен противник на Ердоган Екрем Имамоглу по обвинения в корупция и връзки с Кюрдската работническа партия (ПКК), която е обявена за терористична организация в страната.

Освен кмет на Истанбул, Имамоглу е и кандидат на опозиционната Републиканска народна партия (РНП) за следващите президентски избори през 2028 г.

От началото на демонстрациите против ареста му бяха задържани стотици протестиращи и журналисти.

Размириците в Турция обаче могат да окажат влияние далеч отвъд нейните граници. Ето пет примера за ключовата роля, която страната играе в световните дела.

Войната в Украйна

След началото на пълномащабната инвазия на Русия срещу Украйна Турция постигна значителен дипломатически успех - стана посредник за сключването на споразумение между Москва и Киев, което им позволи да изнасят зърно през Черно море.

Зърнената сделка беше решаваща за осигуряването на жизненоважния украински износ на зърно за страните от Глобалния юг. Споразумението беше в сила в продължение на една година, преди Русия да се оттегли от него.

Сега САЩ превърнаха възстановяването на зърнената сделка в ключов приоритет на двустранните преговори, които водят с Русия и Украйна. Това само потвърждава нейното значение.

В хода на войната В Украйна Турция играе своя собствена игра. Въпреки че страната е членка на НАТО, Ердоган се стреми да поддържа добри отношения и с руския президент Владимир Путин.

Това обаче не спира турския производител на дронове „Байрактар“ да планира изграждането на завод в Украйна. Дроновете „Байрактар“ изиграха ключова роля в отбраната на Украйна в ранните етапи на войната.

Според директора на Центъра за близкоизточни изследвания в Киев Игор Семиволос, движещата сила на турската външна политика по тези теми е икономическа.

„Що се отнася до регионалните въпроси - Русия, Украйна, Близкия изток, ключова роля играят бизнес интересите“, каза Семиволос пред Радио Свободна Европа.

Връзките със Запада

Като говорим за бизнес, най-големият търговски партньор на Турция е Европейският съюз (ЕС). На него се пада около една трета от търговията на страната според статистиката на ЕС.

Евентуална промяна в управлението на Турция почти със сигурност ще повлияе на отношенията ѝ с Брюксел, който през 2018 г. спря процеса на присъединяване на страната към ЕС на фона на критики за отстъпление от демократичните принципи.

Ако стигне до президентския пост, Имамоглу вероятно би настоявал за подобряване на отношенията и възобновяване на преговорите за присъединяване.

Но тези отношения могат да се затоплят така или иначе. Европа се стреми да намали зависимостта си от САЩ в сферата на отбраната и да сформира мисия на мироопазващи сили в Украйна, а въоръжените сили на Турция биха могли да ѝ помогнат за това.

Сега европейските лидери са изправени пред труден избор - дали да осъдят действията на Ердоган срещу опозицията и ареста на Имамоглу, или да приоритизират укрепването на отношенията в областта на сигурността.

Колкото до отношенията със САЩ, Ердоган се надява Вашингтон да свали санкциите, наложени на Турция от президента Доналд Тръмп при предишния му мандат през 2020 г. Те бяха в отговор на решението на Анкара да купи руски системи за противовъздушна отбрана.

Именно икономическите въпроси бяха на първо място в дневния ред по време на разговор между турския външен министър Хакан Фидан и държавния секретар на САЩ Марко Рубио по-рано тази седмица.

Иран и Близкият изток

Протестите в Турция идват в момент, когато тя си разменя обвинения и заплахи с Иран за намеса във вътрешните работи.

Двете държави често имат противоречиви интереси по различни регионални въпроси - например подкрепата на Турция за опозицията срещу режима на Башар Асад в Сирия, както и за Азербайджан срещу Армения.

Въпреки това иранският външен министър Абас Арагчи каза, че събитията в Турция остават „вътрешен въпрос“.

„Ердоган си изгражда образ на прагматичен лидер, който сменя съюзниците си, когато това е в негов интерес“, каза политическият анализатор Айдън Ахаван пред иранската служба на Радио Свободна Европа.

„От друга страна, опозицията в Турция е ориентирана към ЕС и се застъпва за светска и демократична система. Светът, който Ердоган си представя, със сигурност е по-близък до предпочитанията на Техеран“, каза още Ахаван.

Турция освен това е сред основните съюзници на временното правителство в Сирия и това също ѝ отваря много врати в международната дипломация.

Централна Азия

Преобладаващото мнозинство в четири държави от Централна Азия - Казахстан, Киргизстан, Туркменистан и Узбекистан - говори тюркски езици. С изключение на Туркменистан, те са обединени в Организацията на тюркските държави, която включва и Турция и Азербайджан.

Страните от организацията „провеждат съвместни военни учения и установяват снабдяване и производство на оръжия от пазари, различни от руския“, каза Асел Тутумлу от Близкоизточния университет в Северен Кипър пред казахстанската служба на Радио Свободна Европа.

В този регион влиянието на Турция също е сериозно. Преди войната голяма част от търговията на тези страни минаваше през Русия. Но западните санкции срещу нея насочиха вниманието към нови търговски маршрути - именно през Турция.

Балканите

Освен всичко останало, Турция е и основен играч на енергийните пазари. Това е най-очевидно в Югоизточна Европа.

Унгария, Румъния и Сърбия са основни потребители на газ от Турция. Към момента „Турски поток“ е единственият газопровод, по който руски газ се доставя до Европа. Той минава директно от Русия до Турция по дъното на Черно море и след това до Балканите. Според анализатори Анкара полага големи усилия да се утвърди като водещ енергиен център в региона.

Турция е и основен инвеститор на Балканите, особено в Сърбия. Освен че насърчава амбициозните намерения за магистрала между Белград и Сараево, тя представи и планове за производство на дронове в Сърбия. Сделки с безпилотни самолети са обсъждани и в Босна и Херцеговина и Албания.

Така Турция използва икономическата си сила на Балканите като средство за политически ходове. Предстои да видим как всичко това ще се развие на фона на вътрешните размирици в страната.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

XS
SM
MD
LG