Връзки за достъпност

Извънредни новини

"Тайната страна на войната". Колко дълбоко стига военното сътрудничество на САЩ и Украйна


Президентът на Украйна Володимир Зеленски
Президентът на Украйна Володимир Зеленски

В пика на своето контранастъпление през 2022 г. Украйна решава да атакува един ключов обект - кримското пристанище Севастопол, окупирано от Русия. Именно там Москва зарежда със снаряди своите военни кораби и подводници.

Атаката се подготвя в строга секретност и с помощта на важен партньор - американското Централно разузнавателно управление (ЦРУ). Още преди зазоряване рояк морски дронове поразяват пристанището. Ударени са няколко руски военни кораба, руското военно ръководство е принудено да започне да изтегля част от флота си, украинското нападение е успешно.

То е само един от примерите за решаващото партньорство между Украйна и САЩ, благодарение на което Киев продължава да отблъсква руската инвазия на своя територия. Тя продължава вече четвърта година въпреки руските прогнози в началото, че Киев ще падне до дни.

Преди дни Ню Йорк Таймс публикува подробно разследване, в което разкрива нова информация за хода и развитието на това ключово сътрудничество с Вашингтон. Авторите го наричат "тайната страна на войната".

А изнесените от тях данни разкриват колко внимателни са били САЩ да не прекрачат "червената линия" с Русия, предпазливо подбирайки дори думите, с които обозначават възможните за атакуване цели.

"Вече са част от веригата на убиване"

Разследването на американското издание показва, че САЩ още от самото начало на украинската защита са били въвлечени много по-мащабно и по-дълбоко, отколкото се смяташе доскоро.

Те са влияели технически и политически на украинските действия на фронта и са следели за това да не се нападат определени руски цели. В същото време според изданието Украйна е трябвало да се довери изцяло "на сляпо" на разузнавателната информация от САЩ - и съответно да стреля "на сляпо" по руски цели само въз основа на устно предадени данни от американските служби.

Обикновено това се случва без възможност украинските военни по какъвто и да било начин да могат да проверят подадената към тях информация.

Пред изданието шеф на европейско разузнаване, който говори в условие на анонимност, си спомня, че е бил изненадан да научи колко дълбоко вплетени в украинските операции са САЩ.

"Вече са част от веригата на убиване", цитиран е да казва той тогава.

Команден център във Висбаден

Именно това партньорство с Вашингтон представлява "гръбнакът на украинските военни операции" в редица критични моменти, пише Ню Йорк Таймс.

Оперативно сътрудничеството се е осъществявало в команден център в германския град Висбаден. Там украински и американски военни са планирали контранастъпателните действия на Киев.

В центъра на партньорството са двама генерали - украинският генерал Михайло Забродски и американският Кристофър Донахю. Забродски играе ролята на основен човек за контакт от страна на Киев, пише Ню Йорк Таймс.

"Тази война трябва да се води вътре в Украйна"

Изданието обръща внимание и на огромната предпазливост, с която действа американската страна. Източници разказват, че се стига дори до дебат за това дали е "ненужно провокативно да се наричат целите "мишени".

Според част от американските офицери "мишени" (targets) е подходящият термин. Други обаче не са съгласни. В крайна сметка въпросът е решен, като думата "мишена" е избегната - вместо това местоположенията на руските сили започват да бъдат наричани "точки на интерес".

"Така ако в някакъв момент някой попита: "Предал ли си мишената на украинците", можеш съвсем легитимно да кажеш, без да е лъжа, че не си", споделя пред Ню Йорк Таймс (НЙТ) американски източник.

Освен това строгото правило в началото е, че са изключени цели на руска територия, така че да се избегне рискът от руски отговор срещу партньорите от НАТО.

Изданието цитира ген. Забродски, който казва, че ако украинските командири са искали да нанесат удари в Русия, те е трябвало да използват собственото си разузнаване и оръжия, произведени в страната.

„Нашето послание към руснаците беше: „Тази война трябва да се води вътре в Украйна“, цитиран е да казва и високопоставен американски служител.

Решението за HIMARS

Разследването на НЙТ разкрива и нови подробности и за това как с времето се развива американското мислене.

В началото администрацията на бившия президент Джо Байдън отказваше да предостави на Украйна високомобилните си артилерийски ракетни системи HIMARS. Такова решение дойде едва над 3 месеца след началото на руското нахлуване.

"Ген. Майли (тогава шеф на Обединеното командване на началник щабовете на американската армия) винаги казваше: "Имаме една малка руска армия, която се бие срещу една голяма руска армия. Те се бият по един и същи начин и украинците никога няма да спечелят", казва пред НЙТ Селест Уоландър, тогава помощник-министърка на отбраната по въпросите на международната сигурност.

Точно тогава надделява следният аргумент - "с ракети HIMARS украинците ще могат да се бият така, както ние можем, и по този начин ще започнат да побеждават руснаците".

Впоследствие на 1 юни 2022 г. дойде и новината, че САЩ ще изпратят на Киев от модерните системи HIMARS.

Разкритията на НЙТ са базирани на над 300 интервюта, които авторът на материала провежда в продължение на една година - с правителствени и военни представители, с представители на разузнавателните служби на Украйна, САЩ, Великобритания, Германия, Полша, Белгия, Литва, Латвия, Естония и Турция.

Разследването идва идва на фона на продължаващите усилия на новата администрация на Доналд Тръмп за прекратяване на руската инвазия срещу Украйна чрез двустранни преговори с Киев и Москва.

След нови разговори в Саудитска Арабия през март САЩ казаха, че Русия и Украйна са се съгласили да спрат огъня в Черно море. Още не е ясно как точно ще се случи това. Киев е готов прекратяването на военните действия в Черно море да влезе в сила незабавно, докато Москва настоява за частична отмяна на санкциите върху руски компании и банки.

Подходът на Тръмп в преговорите с Русия и Украйна предизвика опасения, че САЩ може да отстъпят от подкрепата си за Киев и да се опитат да договорят сделка за мир, която да е неизгодна за Украйна.

В отговор европейските лидери казаха, че ще формират „коалиция на желаещите“ страни, които искат справедлив мир за Киев. От началото на март представители на ЕС и НАТО проведоха три срещи във връзка с Украйна в рамките на тази коалиция. На последната си среща в четвъртък те изразиха подкрепа за Украйна и се съгласиха да не свалят санкциите срещу Русия.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

Най-ново видео

До какво ще доведат протестите срещу Ердоган в Турция
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:03 0:00
XS
SM
MD
LG