Студенти започнаха 24-часова блокада на движението в центъра на Белград, съобщи регионалната служба на Радио Свободна Европа.
Те обявиха седяща стачка в знак на протест срещу предполагаеми изборни измами по време на местния и парламентарния вот в Сърбия, проведен на 17 декември.
Блокадата идва на фона на множество протести срещу обявената от президента Александър Вучич и неговата Сръбска прогресивна партия (СНС) убедителна победа на последните избори. Демонстрациите избухнаха миналата неделя, когато протестиращи се опитаха да влязат със сила в сградата на кметството. Десетки бяха задържани от полицията.
Тогава популисткият президент Александър Вучич нарече протеста "опит за сваляне на правителството, провокиран от чужбина". Успоредно с него и говорителката на Министерството на външните работи на Русия Мария Захарова обвини Запада в опит за дестабилизация на ситуацията в Сърбия.
На 29 декември в 12.00 ч. студенти и млади активисти блокираха кръстовището на улиците "Бирчанинова" и "Княз Милош", в непосредствена близост до сградата на Министерството на държавната администрация и местното самоуправление. Това е един от най-натоварените участъци в сръбската столица.
Блокадата ще продължи 24 часа до 12:00 в събота, 30 декември, когато студентите планират да се включат в протеста, обявен от представители на "ПроГлас" - обществена инициатива, събрала подписите на близо 200 000 граждани преди изборите.
Вълната от протести беше свикана от най-голямата опозиционна коалиция "Сърбия срещу насилието", която обвинява управляващата СНС в изборна кражба, наред с други неща, чрез фиктивна регистрация на свои избиратели от Сърбия и чужбина на адреси в Белград.
Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) също изрази съмнения относно редовността на изборите. Още на 18 декември тя обяви, че изборите са били белязани от сериозни нередности, злоупотреба с публични средства, медийно господство на президента Александър Вучич, негативна кампания и внушаване на страх.
Междувременно и евродепутати призоваха за независимо разследване на всички докладвани нередности по време на изборите в Сърбия на 17 декември.
САЩ също призоваха властите в Сърбия да разследват твърденията на международните наблюдатели.
Вучич управлява страната от 2012 г. като през това време поддържа добри отношения с Русия на фона на опити Сърбия да се сближи с Европейския съюз.
Той беше принуден да обяви предсрочни местни и парламентарни избори след многохилядни протести срещу него и правителството му през лятото. Вучич разпусна Националния парламент на 1 ноември вследствие на нарастващия обществен натиск след две масови стрелби през май.
Форум