Русия намалява военния си отпечатък в Сирия и премества част от разположените си там активи в Африка, сочат данни от полети и сателитни снимки, анализирани от Радио Свободна Европа/Радио Свобода (RFE/RL).
Изглежда, че Москва е изтеглила значително количество военно оборудване от базите си в Сирия, след като президентът Башар Асад, дългогодишен съюзник на Русия, беше свален от власт на 8 декември.
За да компенсира потенциалната загуба на военновъздушната си база в Хмеймим и военноморската си база в Тартус, Русия изглежда увеличава присъствието си в Либия, Мали и Судан. Но според експерти африканските държави едва ли ще бъдат жизнеспособни алтернативи.
Загубата на сирийските бази ще бъде сериозен стратегически удар за Русия, която използва базите , за да демонстрира своята мощ в Близкия изток и Африка.
Москва каза, че все още води преговори с новото правителство в Дамаск за бъдещето на военните си бази. Но значителното движение на руско военно оборудване подсказва, че тя се подготвя за частично или пълно изтегляне от Сирия, твърдят експерти.
Русия разполага с няколко бази в Африка, където през последните години Москва увеличи военния си отпечатък. Те включват съоръжения в Либия, Мали, Централноафриканската република и Судан.
Преместването на значително количество военно оборудване от Русия или Сирия в Африка обаче ще бъде скъпо, казват експерти.
"За да извърши важни операции, Русия ще трябва да плати много пари. Както за въздушния, така и за морския си флот", казва Ролан Маршал от Парижкия институт за политически изследвания.
Освен това ще бъде по-трудно да прелетят товарни самолети по целия път от Русия до Африка, натоварени с тежко въоръжение, а презареждането с гориво ще бъде голямо предизвикателство. Това предполага също, че Русия може да си осигури права за прелитане от Турция.
Въпреки разходите, Русия изглежда премества част от военните си активи от Сирия в бази в Мали и Либия, където се намират около 1200 руски наемници.
Сателитните изображения показват и повишена активност в руската военноморска база в Судан. Москва подписа споразумение за откриване на база на брега на Червено море в африканската държава през 2019 г. Не е ясно дали военноморското съоръжение е напълно функциониращо.
Анализът на снимките показва, че Москва изпраща товарни самолети в Либия, като някои от тях идват от Сирия, а други - от Русия.
През последните седмици между Русия и Либия се наблюдава по-интензивен от обичайното трафик, въпреки че не е ясно какво са превозвали самолетите.
Руски тежкотоварен самолет "Илюшин Ил-76" е излетял от Русия за Либия на 12 декември, върнал се е обратно в Русия ден по-късно и веднага след това е отлетял обратно за Либия, показват данните за полета.
Записите на полетите от 16 декември също показват, че самолет Ил-76 лети от Русия до военната база на Москва в Бамако в Мали. Самолетът се е върнал в Русия на следващия ден.
Товарните самолети, летящи от Русия за Либия, са използвали въздушното пространство на Турция, член на НАТО.
Базираният във Вашингтон Институт за изследване на войната каза на 12 декември, че логистичните предизвикателства пред Русия при достигането на Африка "ще увеличат политическото влияние, което Турция ще има върху Русия".
Аналитичният център споменава и "практическите разходи за подкрепа на руските операции в Африка, ако повече товарни самолети спират за зареждане с гориво на други летища".
Форум