Следи от подводни експлозиви са открити по германска яхта, свързана с взривяването на тръбопроводите на "Северен поток" миналата година. За това съобщиха следователи от Германия, Швеция и Дания в писмо до Съвета за сигурност на ООН.
През септември миналата година взрив разруши тръбопроводите на "Северен поток" в Балтийско море, с които се пренасяше газ от Русия за Германия. В месеците след взривовете европейските медии публикуваха множество репортажи, в които акцентираха върху яхтата "Андромеда", наета в германско пристанище, предполагаемо свързана с взрива.
В писмото от 10 юли официалните лица казват, че сред пробите, взети от яхтата, са открити следи от експлозиви, използвани за подводни детонации. То е адресирано до Организацията на обединените нации и е подписано от посланиците на Германия, Швеция и Дания.
"Има подозрения, че въпросната яхта може да е била използвана за транспортиране на експлозивите, които взривиха газопроводите "Северен поток 1" и "Северен поток 2", се казва в писмото на Германия. "В пробите, взети от яхтата по време на разследването, бяха открити следи от подводни експлозиви."
В него пише още, че според експертни оценки е възможно обучени водолази да са прикрепили експлозиви на мястото на експлозията.
"Нито едно от разследванията не е приключило и на този етап все още не може да се каже кога ще бъдат приключени. Естеството на саботажите е безпрецедентно и разследванията са сложни", пише още в писмото.
Взривът от 26 септември миналата година почти изцяло разруши двата тръбопровода на Северен поток. Единият от тях пренасяше газ от Русия за Германия, като заобикаляше Полша и Украйна, които са във враждебни отношения с Москва. Вторият не беше получил окончателно одобрение за използване от германските регулаторни органи.
Първоначално западните държави обвиниха Русия за взривовете. Москва обвини САЩ и техните съюзници, и каза, че не е имала причина да взривява енергийната връзка.
През юни тази година се появи информация, че Централното разузнавателно управление (ЦРУ) на САЩ е предупредило Украйна да не саботира подводните газопроводи "Северен поток". Това се е случило, след като е получило сигнал от холандската разузнавателна агенция, че е задействан подобен план.
Украинското правителство многократно е отричало отговорността за атаката.