С голямо мнозинство сръбският парламент одобри новото правителство на страната с премиер Милош Вучевич от популистката Сръбска прогресивна партия (СНС). В подкрепа на новия кабинет в четвъртък гласуваха 152 от общо 250 депутати.
В правителството участват двама политици, включени в санкционните списъци на САЩ за корупционни практики и подпомагане на Русия.
Новината идва близо 5 месеца след предсрочните парламентарни избори в Сърбия, които се проведоха миналия декември. Най-голяма подкрепа във вота събра СНС - партията на сръбския президент Александър Вучич. Опозиционната коалиция „Сърбия срещу насилието“ остана на второ място.
След изборите в страната се проведоха големи протести срещу предполагаеми измами по време на вота, а студенти блокираха центъра на столицата Белград със седяща стачка.
Въпреки гражданското недоволство изборите не бяха анулирани. Сега новото сръбско правителство ще има 25 министерства и още петима министри без портфейл.
Двама от новите министри са санкционирани от САЩ. Това са Александър Вулин, който ще изпълнява функциите на вицепремиер, и Ненад Попович, който беше избран за един от министрите без портфейл.
Вулин е бивш директор на сръбската агенция за сигурност. Той беше засегнат от санкциите на САЩ през юли 2023 г. за „корупционни и дестабилизиращи действия, които са улеснили злонамерените действия на Русия в региона“.
Попович е бизнесмен и бивш министър без портфейл. Той попадна в санкционния списък на САЩ през ноември 2023 г. за предполагаеми „дейности в сектора на електрониката в икономиката на Русия“.
САЩ заявиха, че са „разочаровани“ от факта, че двама души, на които са наложени американски санкции, участват в новото правителство.
„Позицията ни по отношение на г-н Вулин и г-н Попович е добре известна. Те остават под санкциите на САЩ“, каза говорител на Държавния департамент на САЩ (американското външно министерство - б.а) в писмена позиция до Свободна Европа.
Новоизбраният министър-председател на Сърбия Милош Вучевич, който е и лидер на СНС, каза пред парламента, че неговото правителство ще бъде кабинет на приемствеността и ще работи за присъединяването на страната към Европейския съюз (ЕС).
Въпреки това Вучевич осъди очакванията на ЕС Сърбия да признае обявената през 2008 г. независимост на бившата си провинция Косово, както и да се присъедини към санкциите срещу Русия заради продължаваща ѝ инвазия срещу Украйна.
Вучевич определи тези изисквания като опит за унижаване на Сърбия и каза, че страната му няма да се откаже от приятелството си с Русия.
Новият кабинет встъпи в длъжност и в навечерието на първата годишнина от масовата стрелба в белградско училище през май 2023 г., която се отбелязва в петък. Само два дни след тази атака в Сърбия се проведе още една масова стрелба.
При нападенията загинаха общо 18 души. И при двете предполагаемите извършители са млади хора - на 14 и на 21 години.
Многохилядни протести в страната осъдиха културата на насилие и поискаха оставката на президента Вучич. Той не се оттегли от поста си, но обяви предсрочни парламентарни избори.
Тези събития станаха повод за обединение на сръбската опозиция в коалицията „Сърбия срещу насилието“, която обаче не успя да спечели мнозинство на изборите.
Форум