Съединените щати наложиха санкции върху три фирми от България в сряда. Една от тях е уличена, че е доставяла микроелектроника и самолетни части на компания в Русия, а другите две са свързани с мрежа за производство на оборудване за руски компании от военната промишленост.
Българските фирми са сред близо 400 компании и хора, които САЩ санкционираха с мотив, че с дейността си подпомагат Русия във войната, която води срещу Украйна от февруари 2022 г. Активите на всички санкционирани в САЩ са запорирани, а на хората от списъка е забранено да влизат на територията на страната.
Една от санкционираните български фирми е базираната във Варна “Еър Лео М енд Е”. Държавният департамент на САЩ я уличи в доставки на електронни компоненти и авиационни части за Русия. Потърсен от Свободна Европа собственикът Веселин Исаков отрече да фирмата му да изнася части за Русия.
Справка на Свободна Европа в базата за митнически данни Синоимекс обаче показа, че за тази фирма, както и друга със същото име, базирана в Обединените арабски емирства (ОАЕ) и също собственост на Исаков, има данни, че е са внасяли стоки в Русия между март и декември 2023 г.
“Тук се случва нещо, което аз не мога да кажа какво е. Трябва да проверя”, каза Исаков.
Другите две фирми са “Мирекс БГ” и “Джи Ен О Инвестмънт”, които според Министерството на финансите на САЩ са част от “мрежа” на турски бизнесмен за производство на оборудване за руски военни компании. Свободна Европа опита да се свърже със собственика Йозгюр Хасан Челик по имейл и през LinkedIn, но не получи отговор.
Репортер на Свободна Европа отиде на адресите на двете фирми в София, но не откри офисите им. И двете са регистрирани в жилищни сгради, съседите не знаят в тях да има офиси, а при позвъняване на звънците никой не отговаря.
"Не е нещо, което аз знам"
Базираната във Варна “Еър Лео М енд Е” е санкционирана заради доставки на микроелектроника и авиационни части на базирани в Русия компании. САЩ и Европа наложиха ограничения върху износа към Русия на такива части след като Москва нахлу в Украйна, а обявените в сряда мерки целят да санкционират мрежите, които позволяват на Москва по заобиколен път да се снабдява с такива компоненти въпреки ембаргото.
Според търговския регистър българската фирма е основана през 2022 г. и се занимава с търговия и съхранение на оборудване и резервни части за авиацията, както и други незабранени от закона дейности. Тя е собственост на Веселин Исаков и към месец юли е имама трима служители, на които е плащала осигуровки.
На сайта си фирмата пише, че разполага с екип от авиационни инженери, който “има повече от 100 години опит в авиационната индустрия”.
“Основната и единствена дейност на “Еър Лео” е насочена към резервни части и оборудване за авиацията - ротационни части, авиационни рами и двигатели, доставка на седалки и интериорни части”, пише на сайта на компанията. Посочва се също, че тя “работи с най-добрите доставчици и може да достави всякакви резервни части”.
В съобщението на Държавния департамент пише, че фирмата е доставяла авиационни части на руски фирми през ноември 2023 г. Санкционирана е още една компания със същото име - базираната в ОАЕ “Еър Лео”, която е собственост на същия човек.
Посочва се, че дружеството в ОАЕ е доставило произведени в САЩ авиационни компоненти на стойност поне 190 хил. долара между март 2023 и март 2024 г. на руската компания “4Ю Еъркрафт Техник” (4U AIRCRAFT TECHNIK), която също е санкционирана в сряда. Българската фирма е доставила такива части на същата компания през ноември 2023 г.
Фирмата в ОАЕ е снабдявала и други руски компании, сред които и една, която вече е била санкционирана от САЩ.
Потърсен от Свободна Европа собственикът на фирмите Веселин Исаков отрече да е изнасял части за Русия.
“Как си представяте, че аз, гражданин на ЕС, с компания, която е регистрирана в България, ще започна директно да продавам на Русия части?”, каза Исаков в телефонен разговор. Попитан за отношенията на фирмите му с посочените руски компании той каза, че не знае да има такива.
“Трябва да си събера първо мислите, че ми дойде като гръм от ясно небе”, каза той. “Но не, нямам нищо общо с търговия с Русия.”
Справка на Свободна Европа в базата за митнически данни Синоимекс обаче показа, че има регистрирани десетки случаи между март и декември 2023 г., при които двете компании “Еър Лео” да са изнасяли части от САЩ и да са ги внасяли в Русия. Има единични случаи на доставки от Китай, Тайланд, Мексико, Франция, Германия, Италия, Обединеното кралство до Русия.
По-голяма част от сделките са на базираната в ОАЕ фирма, но има и шест пратки на българската фирма през ноември 2023 г. на обща стойност около 10 хил. долара. Няма данни те да са минавали през България.
“Не е нещо, което аз знам”, каза Исаков в отговор на въпрос за тези сделки. “Тук се случва нещо, което аз не мога да кажа какво е. Трябва да проверя.”
Неоткриваем офис, сайт в процес на разработка
Другите две санкционирани български фирми са “Мирекс БГ” и “Джи Ен О Инвестмънт”. Те имат един и същи собственик - турският гражданин Йозгюр Хасан Челик. Според Министерството на финансите на САЩ те са част от мрежа за производство на оборудване за руски военни компании.
Санкциите целят да попречат на руските компании да се снабдяват с оръжия, компоненти и боеприпаси, които да използват във войната срещу Украйна.
В центъра на мрежата е базираната в Турция компания “Мирекс”, която е ръководила производство на оборудване за руски отбранителни компании в Турция. Тя също е собственост на Челик, а според американското финансово министерство той е работил с представителя в Турция на санкционираната от САЩ руска държавна фирма “Ростех” за производство на военно оборудване за руски фирми чрез турската “Мирекс”.
За ролята на българските фирми не се посочват детайли. Казва се само, че “Джи Ен О Инвестмънт” е била използвана “за улесняване на дейностите на “Мирекс” в областта на отбранителното производство и поръчки.”
“Джи Ен О Инвестмънт” е основана през 2018 г. В момента фирмата няма служители, а в последния си финансов отчет за 2020 г. е обявила 18 хил. лева приходи от производство на стоки. Фирмата има сайт на турски език, до който води профила на Челик в LinkedIn, но на него пише, че е в процес на разработка.
“Мирекс БГ” е основана през 2018 г., но Челик купува дялове през 2021 г. В момента тя няма служители, а във финансовия си отчет за 2021 г. е посочила, че е на загуба.
Свободна Европа опита да се свърже с Челик през профила му в LinkedIn, но не успя. Изпратихме въпроси на имейл адреса на една от фирмите му, но не получихме отговор.
Репортер на Свободна Европа посети обявените в търговския регистър адреси на двете фирми, регистрирани в София, но не откри офисите им.
Адресът в кв. Красно село, на който се води фирмата “Джи Ен О Инвестмънт”, представлява нова жилищна кооперация с един вход. Няма табела с името на фирмата. На домофона също няма звънец с такова име. Позвънихме на звънеца, който отговаря на етажа и апартамента, където е регистрирана фирмата, но никой не отвори.
Вторият адрес - на фирмата “Мирекс БГ”, се намира на бул. “Сливница” и представлява стара жилищна сграда, също с един вход. Там няма дори домофон, като до входната врата има три отделни звънеца. Нито един от тях не е с името на фирмата. Позвънихме и на трите, но никой не отвори вратата. Обитател на блока каза, че в сградата няма офиси.
Форум