По прашните улици на това селце в Източна Румъния не се движи почти нищо освен това, което вятърът носи.
Разположено е на брега на река Дунав - близо до украинския пристанищен град Измаил, на около 300 км източно от Букурещ. В Плауру днес живеят едва 21 души. Десетски изоставени къщи се рушат.
Отдавна няма училище, нито клиника или магазин. Църквата и гробището са си там.
Плауру - известно като Ласкар Катарджиу до 1962 г. - може би щеше да изчезне тихо, ако не беше пълномащабната инвазия на Русия в Украйна, която президентът Владимир Путин започна през февруари 2022 г.
Сега румънското министерство на отбраната инсталира в селото укрития за противовъздушна отбрана след многократните руски атаки срещу близки украински обекти и откриването на отломки от дронове на румънска територия в последния месец.
Правителството на Румъния, която е член на НАТО, засега не планира да евакуира Плауру и околните общини. А някои жители казват, че не желаят да ходят никъде.
"Искам да остана. Тук е красиво, харесва ми", казва 21-годишният Мариус Танасе пред румънската служба на Свободна Европа (RFE/RL).
Родителите на Танасе имат парцел с площ 9000 кв. м, няколко хектара земеделска земя и добитък в малката си ферма. Мариус е изключение в Плауру - млад човек, който все още не е напуснал.
Единствените трима непълнолетни в селото са трите деца на 52-годишния Корнел Нита - те са на 11, 14 и 16 години.
Двете по-малки деца на Нита ходят на училище в близкото село Сеаталхиой, което е на 6 км, а най-голямото посещава гимназия в Тулча - на 30 км.
Нита, бивш моряк, казва, че не иска децата му да останат в Плауру.
"Нека да си вършат работата - по-далеч", казва той, като свива широките си рамене. "Какво има да се прави тук?"
Много хора напуснаха
Плауру е разположено само на 300 метра от украинското пристанище Измаил, което особено в последния месец е обект на чести въздушни руски удари, защото оттам минава пътят на част от украинското зърно за износ. Плауру е най-близкото румънско селище до войната, която Русия започна на територията на Украйна.
През 1930 г. там е имало над 400 жители и е било най-голямото село в този район на румънския бряг на Дунав. Наводнения през 1970 г. го обезлюдяват.
"Много хора са напуснали. Дотогава е било голямо, имало е три реда къщи", разказва местният жител Костел Танасе, на 52 г., пред румънската служба на RFE/RL.
Нита е израснал в селото. За него то е изпълнено със спомени, които ще бъдат изтрити, когато той си отиде.
Мъжът посочва къща, която в миналото е била използвана от граничарите. От един от счупените прозорци на едноетажната сграда сега стърчи дърво.
Тя все пак още е там и се използва като избирателна секция по време на избори. Училището в съседство не е имало такъв късмет. Фасадата му е белязана от огромна дупка.
"Построили са го преди 50 години и така и не са успели да го използват. Тук е имало градини, волейболни игрища и т.н. Но с течение на времето те изчезнаха", казва Нита.
Ще трябва да си тръгнем от това място
Малцината местни жители на Плауру имат поглед отблизо върху военната агресия на Русия в Украйна.
Чуваме и приближаването на безпилотни самолети
"Когато системата за противовъздушна отбрана стреля, [ракетите] летят оттам. Чуваме и приближаването на безпилотни самолети. Когато те паднат, това е природно бедствие, земята се тресе като при земетресение", казва фермерът Георге Пуфлеа.
Миналата седмица румънското правителство постави окръзите в района в състояние на тревога след засичането на "групи дронове, които се насочват към украинските пристанища".
Жителите на района получиха предупреждения, в които се казваше, че трябва да потърсят подслон поради "възможността някои обекти да паднат от въздушното пространство".
"Ако стане по-лошо и ударите с дронове зачестят, особено ако някой падне върху къща в селото, тогава няма да можем да направим нищо. Ще трябва да напуснем", казва Костел Танасе.
Румънският министър-председател Марсел Чолаку публично се опита да успокои гражданите, като каза, че страната членка на НАТО не е обект на нападение от страна на Русия.
"Никой не ни е нападнал и никой не ни напада", каза Чолаку на 13 септември.
"Някакви останки са изскочили от дрон, който е бил ударен от украинската армия. В него не е имало експлозиви. В него нямаше нищо, което би могло да навреди на гражданите", добави той.
Въпреки това Нита, бившият моряк с трите деца, казва, че едва ли ще остане в Плауру. Войната е твърде близо.
"Мисля, че ще си тръгна отново с кораб, защото не ми е тук мястото", казва той.